Premier Marjan Šarec je v izjavi medijem pred zaslišanjem pred parlamentarno komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb poudaril, da bo sistem s predlaganimi 32 evri na mesec za obvezni pavšalni prispevek, kar predlagajo v LMŠ, vzdržen. Proračunska varovalka, v skladu s katero bi proračun kril morebiten manjko v zdravstveni blagajni, pa da bo le za izjemne primere, če bo kriza ali kaj drugega. "Če bo prispevek v tem znesku, kot je napovedan, bo vzdržen, o nevzdržnosti tukaj ni govora," je pojasnil.
Minister za finance Andrej Bertoncelj in državni sekretarji so danes v pisni izjavi opozorili na nesprejemljivost dopolnila LMŠ, s katerim bi ob ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in uvedbi obveznega pavšalnega prispevka zagotovili neomejeno kritje iz državnega proračuna v primeru primanjkljaja.
"Ministrstvo za finance kot varuh državne blagajne nasprotuje bianco menici in predlogu, ki je po višini in časovno neomejen," so v javni izjavi navedli minister Bertoncelj in štirje državni sekretarji na ministrstvu za finance - Saša Jazbec, Natalija Kovač Jereb, Metod Dragonja in Alojz Stana.
Šarec pa je danes poudaril, da je glede rešitev za ukinjanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pomembno to, da "je predsednik vlade usklajen z ministrom za zdravje in poslansko skupino LMŠ".
Tako sta z ministrom za zdravje Alešem Šabedrom usklajena, "če pa kakšni državni sekretarji po kakšnih ministrstvih sporočajo druge odločitve ali mnenja, je njihov problem", je povedal, pri čemer pa ni pojasnil, na koga je ciljal s to izjavo. Dodal je, da je ne glede na številna dopolnila, ki so jih koalicijske stranke do zdaj vlagale in umikale v parlamentarnem postopku, pomemben cilj, to pa je preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V drugi fazi sledi uvedba solidarnostne lestvice.
Po njegovem mnenju bo glasovanje v DZ, ki je napovedano za prihodnji teden, pomembno zato, ker "se bo videlo, kdo to resnično podpira in kdo ne". Na vprašanje, ali meni, da bo novela prejela večinsko podporo, pa je dejal: "Od mene zahtevate nemogoče. Zahtevate, da bi pogledal v glavo vsakega poslanca in videl, kako bo glasoval."
Spomnimo. Po izračunih ministrstva za finance bi ob predpostavki, da vsi zavarovanci plačujejo po 32 evrov, zdaj je dopolnilno zavarovanje prostovoljno, zdravstvena blagajna leta 2021 imela slabih 41 milijonov presežka, leto kasneje 24, medtem ko naj bi bilo leta 2023 že več kot 7 milijonov minusa. Ob tem ni nepomembno, so zapisali v dopisu Šabedru, da sami izdatki naraščajo hitreje kot prihodki. Poleg tega gre za pripravo izračunov finančnih posledic, ki temeljijo na ugodnih makroekonomskih posledicah. Zato želijo prispevek proračuna omejiti na največ 10 milijonov, a samo v prihodnjem letu. Kaj bo po tem, pa ne ve nihče.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.