Slovenija

Doslej en vdor ptičje gripe v domačo rejo

Ljubljana, 07. 01. 2022 14.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Sloveniji je bil doslej potrjen en vdor aviarne influence v domačo rejo perutnine, drugih takšnih vdorov za zdaj ni, je povedal minister Jože Podgoršek. Ocenjuje, da je zadeva trenutno "dokaj pod kontrolo", ne glede na to pa rejce perutnine poziva k nadaljnjemu izvajanju ukrepov za preprečitev stika divjih ptic z domačo perutnino.

V Sloveniji je bila 27. decembra lani v okolici Slovenske Bistrice potrjena aviarna influenca oz. ptičja gripa pri eni domači reji perutnine.

Bolezen so pri nas največkrat potrdili pri labodih.
Bolezen so pri nas največkrat potrdili pri labodih. FOTO: Dreamstime

To je bilo prvič v Sloveniji, da je bila ptičja gripa potrjena pri domači reji, doslej je bila namreč ta bolezen ugotovljena samo pri divjih pticah, je na današnji novinarski konferenci, sicer namenjeni predstavitvi dosežkov v času predsedovanja Slovenije Svetu EU, povedal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek.

Hkrati je bilo konec minulega leta predvsem na severovzhodnem delu Slovenije in na Dolenjskem najdenih nekaj divjih živali, ki so bile okužene s ptičjo gripo.

Minister je danes vse rejce domače perutnine pozval, da izvajajo vse biovarnostne ukrepe, zato da preprečijo stik divjih ptic z domačo perutnino. Pozorni naj bodo pri krmljenju, oskrbi z vodo in dostopu ptičev do domače perutnine, predvsem pa minister poziva, da domačo perutnino umaknejo iz naravnega okolja.

"In če bomo pri tem dokaj uspešni, lahko v nekaj tednih praktično pride do preklica vseh teh ukrepov in normalnega stanja," je ocenil Podgoršek.

Zaradi vdora ptičje gripe po ministrovih besedah na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin že izvajajo vse potrebne ukrepe za to, da ohranjajo tržne poti, zlasti z državami nekdanje Jugoslavije. V EU za zdaj trgovanje s perutninskimi izdelki še vedno poteka nemoteno in tudi na območju južno od Slovenije po ministrovih besedah izvajajo vse potrebno za to, da bi prodajo ohranjali.

"Zato je pomembno, da izvajamo vse biovarnostne ukrepe, ker s tem nenazadnje tudi varujemo trg, zunanji trg, izvoz izdelkov iz perutnine," je še dodal minister.

Po ugotovljenem vdoru ptičje gripe v domačo rejo perutnine in ob najdbah okuženih divjih živali so pristojni določili območja z omejitvami in ukrepe, ki so predvideni v skladu z zakonodajo. Med drugim ukrep zapore perutnine velja za vso državo, prav tako sta povsod prepovedana krmljenje prostoživečih ptic in stik z njimi.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
07. 01. 2022 20.50
. torej rejci perutnine .. imejte j o zaprto ..ne dovolite , da pride na obisk kak tuj tič
Vitruvio
07. 01. 2022 15.25
+2
Kje je ministrica za kurje zadeve ?