Slovenija

Dovolj časa za priprave

Brdo pri Kranju, 25. 07. 2006 11.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada ima dovolj časa, da se dobro pripravi na predsedovanje Slovenije EU v prvi polovici leta 2008, meni Janša.

Slovenija se pripravlja na predsedovanje EU
Slovenija se pripravlja na predsedovanje EU FOTO: Dare Čekeliš
Vzpostavitev SIS II je nujni pogoj za širitev schengenskega območja. Zamuda pri vzpostavljanju tega sistema pa pomeni tudi zamudo pri širitvi, za katero bo po oktobru 2007 nova priložnost šele marca 2008 ali nato oktobra 2008.

Konec tega leta pa se zaključuje prva faza priprav na predsedovanje Slovenije Evropski uniji v prvi polovici leta 2008, ki poleg oblikovanja prvega osnutka prioritet predsedovanja, kadrovskih priprav in sestave finančnega načrta obsega tudi zbiranje izkušenj od držav, ki so že predsedovale povezavi, je na Brdu pri Kranju dejal predsednik vlade Janez Janša. Ob tem je izrazil prepričanje, da bo imela vlada dovolj časa, da se dobro pripravi na to zahtevno nalogo.

V organizaciji kabineta predsednika vlade in službe vlade za evropske zadeve danes na Brdu pri Kranju poteka srečanje predstavnikov slovenskih oblasti z visokimi predstavniki Velike Britanije, Danske in Avstrije, ki so že predsedovale EU. Gre za priprave na najvišji ravni, saj se srečanja udeležujejo vsi ministri slovenske vlade in večina državnih sekretarjev, je pojasnil Janša, ki je uvodoma nagovoril udeležence srečanja.

Izkušnje Velike Britanije, Danske in Avstrije so po besedah premiera zelo pomembne, predvsem ko gre za načrtovanje sodelovanja tako z evropskimi institucijami kot z nacionalnimi organi držav članic.

Druga faza priprav v januarju

Januarja prihodnje leto se začenja druga faza priprav na predsedovanje, ki poleg praktičnih priprav zajema predvsem usposabljanje zbranih lastnih sil in poglobljeno spoznavanje problemov, s katerimi se sooča EU in ki bodo aktualni tudi v času slovenskega predsedovanja. "Ni dovolj le poznavanje problemov na splošni evropski ravni, temveč je nujno tudi poznavanje razmer znotraj držav članic unije, še posebej tistih, ki neposredno vplivajo na oblikovanje skupnih odločitev," je pojasnil Janša.

Pri tem je izpostavil, da se z letošnjim letom zaključuje tudi najobsežnejše delo na področju gospodarskih in socialnih reform, ki si jih je v tem mandatu zastavila slovenska vlada, kar pomeni, da bo lahko vlada zatem posvetila vso svojo pozornost pripravam na predsedovanje EU.

"Širitev ni ogrožena"

Morebitna zamuda pri načrtovani širitvi schengenskega območja ne bo imela večjih posledic, meni Janša. "Še vedno upamo, da teh zamud ne bo, in delamo na tem, da se to ne bi zgodilo. Mislim pa, da nekaj mesecev zamude ne bi veliko spremenilo," je dejal premier Janša.

Janez Janša ocenjuje, da nekaj mesecev zamude ne bo ogrozilo širitve schengenskega območja
Janez Janša ocenjuje, da nekaj mesecev zamude ne bo ogrozilo širitve schengenskega območja FOTO: Dare Čekeliš

Do zamude pri širitvi schengenskega območja s srednje- in vzhodnoevropskimi novinkami ter Švico, širitev je sicer načrtovana v oktobru 2007, utegne priti zaradi zamud pri vzpostavljanju schengenskega informacijskega sistema druge generacije (SIS II). Ta bo, kot je v ponedeljek dejal Frattini, operativen šele oktobra ali novembra 2007, čeprav je bil rok postavljen na april istega leta.

EU časovnice za schengensko širitev oktobra 2007, ki jo je potrdila na vrhunski in ministrski ravni, formalno sicer ni opustila. Kot je v ponedeljek pojasnil Frattini, je v igri predlog, da bi se v schengensko območje novinke začele vključevati postopno. "Za prehod na SIS II pri morski in zračni meji res potrebujemo prehod med poletnim in zimskim voznim redom, pri kopenski meji pa ne. Zato bi lahko začeli najprej - npr. konec leta 2007 - z opuščanjem kopenskih meja," je razložil Frattini in dodal, da tudi ob nekaterih preteklih širitvah schengna vse meje niso bile opuščene hkrati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.