Ob dnevu državnosti in ob koncu šolskega leta se na cestah proti morju obeta gostejši promet. Mogoči so tudi večji zastoji, tudi na nekaterih mejnih prehodih. Opozoriti velja, da je na primorski avtocesti zaradi obnove zaprta polovica avtoceste med razcepom Gabrk in cestninsko postajo Videž v smeri Kopra. Promet že poteka po drugi polovici avtoceste, torej dvosmerno. Zaprt je tudi uvoz Divača v smeri Kopra. Na spletni strani prometnoinformacijskega centra so zato zapisali, da v primeru daljših zastojev voznikom priporočajo obvoz na relaciji Fernetiči–Trst–Koper in obratno.
Načrtujte pot, preverite razmere na cestah!
V omenjenem centru so za 24ur.com še povedali, da voznikom priporočajo, naj imajo v vozilu tudi kakšen zemljevid Slovenije, ki v primeru hujših zastojev vedno pride prav. "Tako vozniki najdejo alternativne poti do svojega cilja. Če pa pri tem potrebujejo pomoč, nas vedno lahko pokličejo na telefonsko številko 1970,“ je svetoval zaposleni v centru, ki budno spremlja stanje na naših cestah in pomaga voznikom v stiski. Priporočil je tudi, da so voznik in njegovi sopotniki dobro založeni z osvežilnimi pijačami in vodo. Prav tako je priporočljivo, da se na pot odpravimo ob primernem času in se tako izognemo zastojem in gneči, prav tako vročini, ki lahko močno vpliva na razpoloženje voznika.
Ne dovolite, da vam vročina pride do živega
Nikar ne dovolite, da vam dela na cesti in gneča prideta do živega. Tako boste poskrbeli za svojo varnost in varnost vaših sopotnikov ter drugih udeležencev v prometu. Tudi neznosna vročina je eden izmed poglavitnih vzrokov za povečano število prometnih nesreč v poletnem času. Drugi vzroki so tudi izsiljevanje prednosti, nenaden premik z vozilom in neprimerna varnostna razdalja. V segretem vozilu se pri voznikih izjemno poslabša koncentracija, postanejo bolj razdražljivi, poveča se utrujenost ter zaspanost in podaljša se reakcijski čas. Na ta dejstva so opozarjali tudi policisti, ki so dejali, da se je v lanskem poletju največ nesreč zgodilo med 14. in 15. uro, najbolj nevarni dnevi pa so petek, sobota in nedelja.
Za dobro počutje boste poskrbeli tudi tako, da si boste vzeli čas za počitek. Če ste se odpravili na daljšo pot, se na vsakih 150 prevoženih kilometrov ustavite in se malce sprehodite. Če ste zaspani ali izčrpani, ne vztrajajte na voznikovem sedežu, temveč prosite sopotnika, naj prevzame volan. Če to ni mogoče, pa se ustavite na počivališču in si vzemite čas za počitek.
Pozor! Otrok v avtu!
Če se na pot odpravljate z otroki, so potrebne posebne priprave. Poskrbite za dovolj igrač, s katerimi boste lahko zamotili malčka. Načrtujte postanke, prav tako bodite pripravljeni na morebitne slabosti. Zato naj bo plastična vrečka pri roki. Ne pozabite, da otroci hitreje dehidrirajo, zato otroku ponujajte vodo. Sopotnik pa naj poskrbi, da otrok ne bo motil voznika. Če ste z otrokom sami v avtu, se med vožnjo nikar ne ozirajte proti zadnjemu sedežu. Že pred potjo pripravite dovolj igrač, tako da bo malček lahko dlje časa užival na svojem "igrišču" na zadnjem sedežu. Vi pa se boste lahko v miru posvetili vožnji in razmeram na cesti.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.