Slovenija

Dr. Ljubo Bavcon: Tudi Američani kršili konvencije

Ljubljana, 24. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

O tem, ali gre v ravnanju z vojnimi ujetniki v iraški vojni za kršenje mednarodnopravnih konvencij, smo se pogovarjali z dr. Ljubom Bavconom, profesorjem na Pravni fakulteti v Ljubljani in priznanim strokovnjakom za mednarodno pravo.

Najprej o grozljivih posnetkih, ki so v preteklih dneh pretresli svet. Kdaj lahko govorimo o kršenju ženevske konvencije?

Glede na te posnetke je seveda zelo težko reči ali gre za poškodbe, ki so nastale med boji ali pa pozneje. Vsekakor pa gre za kršitve ženevskih konvencij vedno, kadar so v mednarodnih ali pa v nemednarodnih spopadih ubiti, ranjeni ali pa tudi poškodovani v njihovem človeškem dostojanstvu vojni ujetniki. Pa ne samo vojni ujetniki, tudi tisti, ki so odložili orožje ali so sicer zunaj bojev in spopadov. In ta zaščita gre po sedaj veljavnem Rimskem statutu mednarodnega kazenskega sodišča v okviru vojnih hudodelstev za vojne ujetnike v mednarodnih in nemednarodnih spopadih, pa tudi po skupnem tretjem členu ženevske konvencije. Tako da lahko rečemo, da je zaščita popolna.

Vendar lahko govorimo o dvojnih merilih. Večji je odziv na ranjene ameriške vojake kot na ranjene iraške otroke.

Seveda, saj so "naši", torej Američani.

Zanimivo je tudi, da so Američani takoj zahtevali humano ravnanje z ujetniki v skladu z ženevsko konvencijo? Se bojijo?

Ja, seveda. V vojnah, če kje, potem deluje načelo reciprocitete: Kakor boš ti z mojimi, tako bom jaz s tvojimi. In zaradi tega je ta izjava že kar vnaprej povedana.

Ali lahko potegnemo vzporednico med iraškimi posnetki ujetih ameriških vojakov in ameriškim prikazovanjem zajetih talibanov v Guantanamu? Tudi takrat ni bilo pretirane reakcije.

Seveda lahko. Čeprav so Američani razglasili, da ujetniki, ki jih imajo v Guantanamu, nimajo zaščite po mednarodnem pravu. In sicer da ne zato, ker so teroristi. Da ne spadajo v okvir zaščitenih oseb po mednarodnem pravu. Ampak to ne drži, ker držijo določbe statuta mednarodnega kazenskega sodišča, o katerih sem govoril prej, te pa ščitijo vsakogar, ki je žrtev vojne.

Torej je bila to kršitev. So tudi Američani kršili konvencije?

Seveda. In tudi kršitev njihovega prava, zato so šli ven iz ozemlja ZDA, da lahko govorijo: "Saj to se ne dogaja na ozemlju ZDA."

Različna merila torej. Še posebej, če se pri tem spomnimo na ameriško zahtevo, da njihovi državljani ne bodo odgovarjali pred mednarodnim kazenskim sodiščem.

Ja, potem bodo pač morali soditi sami, po svojih zakonih in po svojih predpisih. O tem, kako to gre, pa imamo izkušnjo izpred dobrih 30 let, ko je v vasici Mi Lai, kjer je prišlo do znamenitega pokola vsega prebivalstva, od otrok do starcev. Potem je bil pred ameriško sodišče postavljen najnižji poročnik, ne pa tudi vsi nad njim, torej nadrejeni, ki so seveda vedeli, kaj se dogaja, mogoče so to celo ukazali. Ampak tisti sploh niso bili niti vključeni v proces. To je bila farsa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10