Pri najmlajšem slovenskem operaterju Vegi bodo cene klicev v povprečju zvišali za 10%. "Dvig cen opravičujemo z dolgoročnim preživetjem tako da bom sposobni vlagati v nove storitve in tehnologije. Trenutne cene tega ne omogočajo, saj so nižje kot drugod v Evropi," je za 24 ur povedal predstavnik za stike z javnostmi pri Vegi Damjan Nacevski.
"V Mobitelu bomo podražili cene klicev v Mobitelovem omrežju, v druga omrežja, naročnino, priključne takse in cene SMS-ov," je povedal namestnik direktorja Mobitela Tomaž Menih. Pri Mobitelu ne bodo podražili klicev na fiksno omrežje, mednarodnih klicev in klicev za poslovne uporabnike.
Za natanko 10% bodo nekatere vrste klicev in nekatere dodatne storitve podražili tudi pri Simobilu.
Agencija za telekomunikacije pozvala k podražitvi
Povod za podražitev je bil poziv agencije za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto (ATRP), ki je operaterje prejšnji teden pozvala naj končajo dosedanjo prakso in prilagodijo svoje cene stroškom učinkovitega zagotavljanja storitev.
Andrej Plahutnik, direktor Urada za varstvo konkurence, je za 24ur povedal, da je pomembno, kaj je osnova za povišanje. Če je osnova za povišanje predvsem dosedanja neprilagoditev cene stroškovnim kalkulacijam, potem je tovrsten dvig cene ekonomsko opravičen in tudi opravičljiv. Drugače pa je, če gre za dvig cene, kot rezultat lastnih kalkulacij ali za dvig cene, ki je rezultat dogovora. Če je to rezultat dogovora, ni mogoče vnaprej izključiti določenih problemov z vidika usklajenosti z zakonodajo. Kar pa ne pomeni kakršnekoli obtožbe, da je s celo zadevo lahko tudi kaj narobe.
"Če gre za skupen nastop vseh štirih ponudnikov in operaterjev je treba presojati, ali gre za skupen nastop, ki se nanaša na elemente, ki so dopustni, ali na elemente, ki jih zakonodaja opredeljuje kot nedopustne, kar so predvsem dogovori o cenah, delitvi trga, omejevanje samostojnega nastopanja itd. V tem trenutku je prezgodaj dajati kakršnekoli ocene. Vsekakor pa bo treba ugotoviti, kaj je bila vsebina dogovora in kako se bo ta vsebina dogovora potem tudi odražala na cenovno politiko posameznega operaterja," je še povedal Plahutnik.
Dosedanje oblikovanje cen je posledica brezkompromisnega boja za uporabnike, v katerem operaterji z zniževanjem cen v določenih segmentih storitev ne pokrivajo niti svojih stroškov. Zato skušajo izgubo prihodka pokriti na drugih segmentih, predvsem s sorazmerno visokimi cenami medomrežnih povezav proti fiksnemu javnemu telekomunikacijskemu omrežju in drugim mobilnim omrežjem
Po mnenju ATRP dosedanje oblikovanje cen dolgoročno vodi v zastoj razvoja telekomunikacijskih omrežij in storitev. Nadaljevanje takega stanja po bi mnenju agencije prineslo dolgoročno škodo tudi za uporabnike, saj operaterji zaradi prenizkih prihodkov ne bodo več sposobni vlagati v razvoj infrastrukture in storitev.
Kdaj bodo mobilni operaterji znižali cene medomrežnih povezav oziroma cene, ki si jih operaterji zaračunajo pri klicih iz enega v drugo omrežje, pa še ni znano.