Slovenija

Dražja vožnja z ljubljanskimi avtobusi

Ljubljana, 01. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vožnja z avtobusi ljubljanskega mestnega in primestnega prometa je s 1. septembrom dražja. Vozovnice za primestni promet so se v povprečju podražile za 6,9 odstotka, mestni promet pa je dražji za povprečno osem odstotkov.

mestni avtobus
mestni avtobus FOTO: POP TV

Končala se je tudi akcija Mestne občine Ljubljana in javnega podjetja Ljubljanski potniški promet (LPP), ki je v času šolskih počitnic v juliju in avgustu osnovnošolcem, dijakom in študentom omogočila brezplačen prevoz z mestnimi avtobusi.

Od danes bo treba za žeton odšteti 180 tolarjev (prej 170), vožnja z gotovinskim plačilom pa namesto 230 stane 250 tolarjev. Nalepke za šolske vozovnice so dražje za 300 tolarjev, tako da je treba zanje odšteti 3600 tolarjev. Nalepke za mesečne vozovnice občanov namesto dosedanjih 6250 stanejo 6800 tolarjev, upokojenci bodo za nalepko odšteli 4300 tolarjev (doslej 3950 tolarjev), nalepke za mesečne vozovnice starejših občanov pa stanejo 3000 tolarjev, kar je 350 tolarjev dražje.

Za pridobitev šolske mesečne vozovnice za mestni potniški promet potrebujejo dijaki in študentje potrjen obrazec Potrdilo o šolanju, novejšo fotografijo velikosti in osebni dokument. Za obrazec Potrdilo o šolanju bodo odšteli 40 tolarjev, izdelava mesečne vozovnice stane 120 tolarjev, mesečna nalepka za september pa, kot omenjeno, 3600 tolarjev.

Subvencioniranje vozovnic odslej po socialnem ključu

Mesečne vozovnice za dijake, vajence in študente višjih šol bodo od danes naprej subvencionirane glede na socialni status upravičencev. Danes se namreč začne uporabljati pravilnik o subvencioniranju mesečnih vozovnic ministrstva za šolstvo, znanost in šport, ki določa razpon subvencij od sedem do petdeset odstotkov cene mesečne vozovnice. Do sedaj je sicer ministrstvo vsem upravičencev enako sofinanciralo 18 odstotkov cene mesečne vozovnice.

Znesek subvencije za posameznega upravičenca bo določil prevoznik na podlagi lestvice, ki jih bo razvrščala v razrede. Pri razvrščanju bodo upoštevali bruto mesečni dohodek na družinskega člana v primerjavi s povprečno mesečno plačo na zaposlenega v Sloveniji ter oddaljenost kraja šolanja od kraja stalnega prebivališča. Upravičenci bodo razvrščeni v štiri razrede; v prvi razred sodijo tisti, pri katerih bruto mesečni dohodek na družinskega člana znaša do 15 odstotkov povprečne plače - tem upravičencem bo ministrstvo subvencioniralo 50 odstotkov cene vozovnice. V drugem razredu bodo dijaki in študentje prejemali 30 odstotkov cene vozovnice, bruto dohodek pa mora pri njih znašati od 15 do 30 odstotkov povprečne plače. Upravičenci, pri katerih znaša dohodek od 30 do 55 odstotkov plače, bodo prejemali 17-odstotno subvencijo, tisti z več kot 55-odstotno višino povprečne plače pa 7-odstotno subvencijo cene mesečne vozovnice.

Višina subvencije se bo v vsakem razredu zvišala za deset odstotkov s 40- do 60-kilometrsko oddaljenostjo stalnega prebivališča od kraja šolanja, upravičenci, ki imajo do kraja šolanja več kot 60 kilometrov, pa bodo prejeli 20 odstotkov višjo subvencijo. Upravičencem, katerih stalno prebivališče je od kraja šolanja oddaljeno več kot 60 kilometrov in imajo možnost bivanja v dijaškem domu, pa je ne izkoristijo, pa se bo subvencija znižala za 50 odstotkov. Vsem dijakom in študentom, ki v štipendiji dobivajo dodatke za prevoz, sicer pripada subvencija v višini sedmih odstotkov cene mesečne vozovnice, tistim, ki izpolnjujejo pogoje za najvišje subvencije, pa 17 odstotkov, torej enako kot tistim, ki niso štipendisti in bodo subvencije prejemali zgolj po tem pravilniku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10