Pred 1. majem, mednarodnim praznikom dela, so se vrstile prireditve in kresovanja. Največjo sindikalno prireditev so na Rožniku v Ljubljani pripravili svobodni sindikati.
Izvršni sekretar za politiko zaposlovanja v zvezi svobodnih sindikatov Goran Lukić je izpostavil, da delavcev nihče ne bi smel jemati kot strošek dela, kot konkurenčno prednost ali kot človeški vir, pač pa preprosto kot delavce s pravicami, ki so zapisane v zakonodaji.
Vprašal se je, ali bomo čakali, da trg dela postane trg storitev, ki se bodo požrle, ko bodo tekmovale med seboj, na koncu že s tem, da bodo delale brezplačno. Opozoril je, da danes trg dela postaja tekoči trak, kjer se pregorele delavce takoj nadomesti z novim bodočim pregorelim delavcem. Zato se sprašuje, ali bodo delavci čakali, da strah pred uveljavljanjem delavskih pravic prekrije ves trg dela.
Skupnih problemov na trgu dela po njegovih besedah ni mogoče reševati vsak zase, zato se je treba organizirati. Po njegovih besedah je treba potegniti jasno črto in se vprašati po mejah tolerance. Ta ne bi smela biti pri dveh ali treh mesecih brez plače, pri neplačevanju socialnih prispevkov ali pri vztrajanju v statusu samozaposlenega, četudi nekomu pripada pogodba o zaposlitvi. Tolerančna meja zapisana v delovni zakonodaji, je poudaril.
Zato je Lukić delavce pozval, da preženejo strah in se organizirajo. Delodajalce bi moralo biti strah delavske moči in ne obratno, je dodal. Sicer pa prvi maj po njegovih besedah ni samo pravica, pač pa tudi odgovornost do nadaljevanja delavskega boja, do vseh tistih, ki so dali tudi življenje zanj.

'Politika naj se začne ukvarjati z realnimi problemi družbe'
Podravska Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je kot vsako leto tudi tokrat kresovanje pripravila v Koblarjevem zalivu na obrežju reke Drave. Zbrane je pozdravil mariborski župan Andrej Fištravec, slovesno pa jih je nagovoril generalni sekretar ZSSS Milan Utroša, ki je k spoštovanju pravic delavcev pozval tako politiko kot delodajalce.
Fištravec je dejal, da je ideja internacionale in povezanosti vseh delovnih ljudi na tem planetu živa, kot ni bila še nikoli. Zdaj namreč ne delamo več le v tovarnah v naših vaseh in mestih, pač pa po vsem svetu, in če kdaj, potem moramo zdaj biti solidarni. "V nasprotnem primeru ne bomo zmogli niti z novimi kapitalisti, ki jih prav zdaj vabimo v mesto," je dejal mariborski župan.
Utroša iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je med drugim spomnil, da letošnja prvomajska praznovanja potekajo v času, ko je zaupanje v politiko med Slovenci na najnižji točki, delavci in delavke pa se še naprej srečujejo z ustrahovanjem.
Sindikati politiki sporočajo, naj se začne ukvarjati z realnimi problemi družbe, visoko stopnjo brezposelnosti, mizernim položajem delavstva in mladih ter položajem upokojencev.
Politična elita se mora po mnenju Utroše končno odpovedati neoliberalni politiki rezanja pravic ter hlapčevstvu diktata kapitala iz Evrope in ZDA.
Od delodajalcev pa v sindikatih zahtevajo, da začnejo izpolnjevati pravice iz kolektivnih pogodb in plačevati socialne prispevke, prav tako pa da končno začnejo spoštovati ljudi, ki so pri njih zaposleni. Tako v zasebnem kot v javnem sektorju naj ti ne bodo več zgolj številke v proizvodnem procesu, je poudaril.
Prvomajske prireditve so na poseben način danes začeli tudi v Rušah. Potem ko so že popoldne najprej postavili mlaj, so sledile vaške igre in tradicionalni pohod z baklami ter nato prižig kresa in tudi kresnega moža. Kresovanje poteka pod geslom "Malo mesto - največje kresovanje", tudi letos pa ga organizira TIC Ruše.

Previdno pri kresovanju
Ob prižiganju ognja na prostem pa pristojni pozivajo k previdnosti. Uprava RS za zaščito in reševanje organizatorje javnih prireditev s kresovanji in vse, ki bodo med prazniki v naravnem okolju kurili kresove, poziva, naj sledijo napotkom za preprečevanje požarov. Če kres vseeno povzroči požar v naravnem okolju, je treba to takoj javiti na telefonsko številko 112.
Policija opozarja, da je treba pred praznovanjem urediti kurišče, ki mora biti obdano z negorljivim materialom, prostor okoli kurišča mora biti očiščen vseh gorljivih snovi; kurišče mora biti oddaljeno od gozda vsaj 50 metrov, od pomembnih prometnih poti, večjih naselij in objektov, kjer se izdelujejo, predelujejo ali skladiščijo vnetljive ali nevarne snovi, pa vsaj 100 metrov.
Ogenj mora biti ves čas pod nadzorom, po končanem kurjenju pa je treba pogasiti ogenj in žerjavico ter pokriti kurišče z negorljivim materialom. Ob močnejšem vetru je treba ogenj pogasiti, so poudarili na policiji in dodali, da se pri kurjenju, sežiganju ali uporabi odprtega ognja v naravnem okolju ne sme uporabljati gorljivih tekočin ali materialov, ki pri gorenju razvijajo močan dim ali strupene pline oziroma so kako drugače škodljivi za okolje.
V praznično jutro bodo nato po Sloveniji godbeniki igrali budnico, praznični dan pa bodo mnogi, če bo to le dopuščalo vreme, preživeli na številnih prvomajskih prireditvah po državi. V Sloveniji sta ob prazniku dela prosta dneva 1. in 2. maj.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.