
Obdobja nestabilnosti in medsebojnih sporov je konec, je po uradnem sprejemu in pogovorih s predsednikom zvezne vlade Dragišo Pešićem dejal Drnovšek. "Zdi se mi, da vzpostavljamo novo fazo, neko novo obdobje v medsebojnih odnosih, po prejšnjem desetletju slabih odnosov ali nikakršnih odnosov," dodaja slovenski premier. Pešić pa je povedal, da so na pogovorih med obema delegacijama z zadovoljstvom ugotovili, da so se gospodarski odnosi med državama, od vzpostavitve diplomatskih odnosov decembra 2000, pospešeno razvijali, da pa je v prihodnjem obdobju možen še veliko hitrejši razvoj teh odnosov, ki bi prispeval k uresničevanju dogovorjenih ciljev med državama.
Prvi so se začeli povezovati gospodarstveniki, vezi pa se vse bolj krepijo. Slovenija je bila lansko leto po številu naložb v ZRJ na drugem mestu, takoj za Kitajsko. Po današnjem podpisu dolgo pričakovanega sporazuma o zaščiti investicij pa bodo naložbe slovenskih podjetij tudi bolj varne.
Predstavniki slovenske in jugoslovanske vladne delegacije so sicer danes podpisali še štiri sporazume med državama. Gre za sporazum o sodelovanju v turizmu, sporazum o sodelovanju na področju pošte in telekomunikacij, sporazum o sodelovanju v veterinarstvu in sporazum o sodelovanju na področju karantene in varstva rastlin.
Gospodarstveniki, ki so prišli v Beograd so izrazili upanje, da bosta državi, vsaj do konca leta, dosegli dogovor o prosti trgovini. Najtrši oreh naj bi bile kvote v kmetijstvu. Oboji pa si želijo tudi sporazum o vzpostavitvi zračnega prometa med Ljubljano in Beogradom. "Želimo, da bi bil podpisan čim prej, ne šele konec leta. Vendar pa se oba prevoznika, Adria Airways in JAT, nekako ne moreta sporazumeti," pravi Drnovšek.
Sicer pa je za jugoslovansko stran še posebej pomembno zagotovilo slovenske delegacije, da Slovenija podpira celovitost ZRJ in reševanje problemov Kosova na miren način in v okviru resolucij Varnostnega sveta ZN. Slovenija podpira tudi preoblikovanje odnosov med Srbijo in Črno goro ter pozdravlja dejavnosti in prizadevanja v zvezi z oblikovanjem ustavne listine prihodnje državne skupnosti, so zagotovili slovenski sogovorniki.