Slovenija

Drnovšek napoveduje zamenjave

Ljubljana, 15. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Koalicija je po letu dni delovanja vzpostavila dokaj trdno vlado, je ob srečanju predsednikov koalicijskih strank povedal premier Drnovšek. Napovedal pa je tudi zamenjave nekaterih ministrov.

Predsedniki koalicijskih strank
Predsedniki koalicijskih strank FOTO: Dare Čekeliš

Po letu dni delovanja je koalicija vzpostavila dokaj trdno vlado in dosegla precej pozitivnih premikov, je povedal premier Drnovšek. Premier je omenil napredek Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, aktivnosti v zvezi z včlanjevanjem v zvezo Nato in napredek v odnosih s sosednjimi državami. Na domačem prizorišču je kot dobre ocenil letošnji proračun in proračuna za naslednji dve leti, po njegovem prepričanju pa bo naslednje leto prelomno in bo treba "pospešiti tempo". V letu 2002 bo na prvi tir prišlo vprašanje regionalizma, predsednik LDS pa napoveduje tudi sprejem ustavnih sprememb in zaključek privatizacije bank. Bo pa premier do začetka decembra pripravil oceno o enoletnem delu posameznih ministrstev, s katero želi ministre spodbuditi k temu, da bodo v odločilnem prihodnjem letu "dali vse od sebe". Ob tem se bo tudi pokazalo, ali je morda potrebna kakšna zamenjava ali pa manjša rekonstrukcija vlade. Drnovšek je še dejal, da svojega umika z mesta predsednika vlade formalno ni napovedal, ampak je o tej možnosti govoril le v enem od pogovorov za medije.

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Dare Čekeliš

Tudi predsednik ZLSD Borut Pahor je ob prvi obletnici podpisa koalicijske pogodbe poudaril, da so zadovoljni z opravljenim delom. To daje koalicijskim strankam samozavest, da nadaljujejo delo pri vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato, urejanju odnosov s sosedi, zadovoljni pa so tudi s predlogom proračunov za prihodnji dve leti. Po Pahorjevem mnenju je bil zelo pomemben tudi dogovor socialnih partnerjev glede socialnega sporazuma, ki Sloveniji zagotavlja socialno stabilnost.

Predsednik SLS+SKD Franci But je ocenil, da ima po enem letu koalicija "kaj pokazati" in da je kljub politični raznorodnosti in občasnim manjšim trenjem dobro delovala. Po njegovi oceni jih v prihodnjem letu čakajo pomembna vprašanja, od privatizacije bank - tu bo stranka "previdna" - in drugega državnega premoženja, do vprašanja preteklosti, kot sta denacionalizacija in narodna sprava.

Po oceni predsednika najmanjše koalicijske stranke Janka Kušarja je bil pogovor na današnjem koalicijskem kosilu zelo sproščen in odkrit. V DeSUS sicer niso bili vedno zadovoljni z odločitvami koalicije v zadnjem letu, vendar pa so pri pomembnih projektih prispevali svoj delež. Kot uspešno je Kušar omenil delo v zvezi z vstopanjem v EU in predlog dveletnega proračuna, kjer so uspeli zagotoviti ravnotežje med gospodarskimi vlaganji in socialnimi potrebami države.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10