"Bralci lahko v mojih knjigah najdejo samopozitiven pristop, kako izboljšati sebe in odnose z drugimi ljudmi ter kako na koncu izboljšati svet," je predsednik republike Janez Drnovšek dejal medijem v Cankarjevem domu, kjer je na 22. knjižnem sejmu podpisoval svojo novo knjigo Bistvo sveta. Na vprašanje, ali je s stavkom, da se svet ne konča s sosedovo ograjo, imel v mislih tudi aktualne dogodke z Romi, pa je odvrnil: "Osnovna poanta je, da je vsak človek prvenstveno človek, ni najprej na primer Slovenec ali Rom ali Hrvat ali Srb."
"Če pridemo do tega, da smo najprej, recimo, Srbi, Slovenci, Hrvati ali kaj drugega, potem se bomo zelo hitro znašli v težavah, v vojni. To se je že pokazalo navsezadnje v bivši Jugoslaviji, ko so ljudje pozabili, da so ljudje in so bili potem samo še Srbi ali Hrvatje ali kaj drugega in se med sabo pobijali do neskončnosti," je dejal.
O aktualnih dogodkih z Romi, ki se vlečejo že tedne, predsednik Drnovšek meni, da je "duh ušel iz steklenice in da ga je sedaj težko spraviti nazaj". Vendar ga bo treba, kajti po njegovem mnenju nestrpnost ne vodi nikamor. "Najbrž je bila narejena kakšna napaka že na samem začetku in je zato sedaj težje, ampak drugega izhoda ni, kajti drugače se bo vse skupaj samo še stopnjevalo in nazadnje končalo nekje, kjer si nihče od nas želi."
Drnovšek zagovarja, da morajo ljudje skupaj sobivati, najti način, da živijo skupaj, tudi z Romi. Seveda pa se morajo, kot je poudaril, tudi Romi prilagoditi skupnemu načinu življenja. "Nihče ne more uveljavljati na račun drugega samo svoj prav." Predsednik torej poziva k strpnosti, ker "drugače ne bomo mogli skupaj živeti".
Opozorila varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka so bila po njegovi oceni na mestu, vprašanje pa je, ali je bilo treba na slovenske težave z Romi takoj opozoriti evropske institucije, ker so tako ali tako preveč obložene z različnimi problemi vseh članic Evropske unije. Meni namreč, da je treba največji napor za rešitev nastale situacije vložiti doma, ne pa ga kar takoj prelagati na Evropo. Slovenija je po njegovih besedah nekaj časa veljala že skoraj za zgled države, ki je strpna, ki zna reševati svoje probleme in ne obremenjuje drugih z njimi. Zato ne bi smela sedaj postati problem za druge.
Predsednik upa, da bo njegova knjiga segla do čim več družin, "seveda po svoji izbiri in iz prepričanja, da je to tisto pravo". Ali bo del izkupička od prodaje namenil tudi v dobrodelne namene, pa še ni mogel napovedati: "Najprej moramo videti, če bomo kaj prodali." Se pa je svojemu honorarju odpovedal na Hrvaškem, "zato da bi bila knjiga malo cenejša in bolj dostopna ljudem", ter v Bosni in Hercegovini v korist otrok iz Srebrenice.
Kot je še dejal medijem, bo z osveščanjem ljudi in človeštva, da bi preobrnili trende, ki so sedaj po njegovem mnenju slabi in samouničevalni, najverjetneje nadaljeval tudi, ko se bo umaknil iz političnega življenja. Na vprašanje, kdaj je torej mogoče pričakovati njegovo naslednjo knjigo, pa je odgovoril: "Morda kmalu, morda pa bo vmes kaj drugega."
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.