Konferenco v sodelovanju z uradom predsednika RS organizira inštitut EastWest. Konferenco sta odprla predsednik republike Janez Drnovšek in moldavski predsednik Vladimir Voronin. Drnovšek je izrazil upanje, da s konferenco vzpostavljajo novo obliko sodelovanja in izmenjave mnenj, ki bo prispevala k razreševanju odprtih vprašanj predvsem v Evropi, pa tudi v svetu. Ob tem je še izrazil prepričanje Slovenije, da je OVSE organizacija, ki jo je v današnjem svetu potrebno obdržati, saj predstavlja pomemben forum za dialog med evropskimi državami in tudi ZDA, pa tudi pomemben okvir za reševanje kriznih žarišč, ki so še ostala v Evropi.
"Slovenija se zaveda praktičnih težav, tudi finančnih, s katerimi se sooča OVSE," je še dejal predsednik Drnovšek, ob tem pa izpostavil, da so odprta še številna resna vprašanja, med katerimi je na območju JV Evrope kot eno najresnejših izpostavil razmere na Kosovu.
Na konferenci sodelujejo tudi generalni sekretar OVSE Jan Kubiš, predsednik inštituta John Edwin Mroz, diplomatski predstavniki, profesorji in drugi, zbrane pa je nagovoril tudi zunanji minister Dimitrij Rupel. V nagovoru je poudaril, da je Slovenija kot članica EU in zveze NATO prepričana, da v sodobnem globaliziranem svetu regionalna perspektiva - ne glede na njen obseg in širino - ni vedno dovolj. "Slovenija vidi v OVSE pomemben člen evropske varnostne arhitekture, ki naj v sodelovanju z ZN, EU, Svetom Evrope in zvezo NATO zagotavlja učinkovit odgovor na grožnje varnosti in stabilnosti," je dejal.
Konferenca, ki bo s svojim delom zaključila v petek, je namenjena iskanju novih pristopov za vzpostavitev območja varnosti na mejah razširjene Evropske unije, Kavkaza in Centralne Azije, predstavlja pa tudi prispevek k pripravam Slovenije na prevzem predsedovanja OVSE v letu 2005.
V petek bodo pripravili dve okrogli mizi - o varnostnih izzivih, povezanih z mejami ter na temo Integrirano upravljanje meja: skupne strategije za nove varnostne instrumente.