Slovenija

Drnovšek poziva k podpisu sporazuma o meji

Ljubljana, 11. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Premier Janez Drnovšek se je v današnjem pismu hrvaškemu kolegu Ivici Račanu znova zavzel za podpis predloga sporazuma o meji med državama.

Sporazum sta ga vladi potrdili 19. junija, nato pa tudi parafirali. V pismu je Drnovšek poudaril, da Slovenija ne razmišlja "o kakšnih drugih načinih rešitve tega vprašanja", ki bi državi lahko znova vrnili na začetek, saj je bil dogovor dosežen po desetletnih težavnih pogajanjih ter pomeni uravnoteženo in kompromisno rešitev. Slovenski premier, ki je ob tem poudaril pomen sporazuma ne le za odnose med državama, temveč tudi v širšem regionalnem okviru, je ponovil, da je po podpori v odboru DZ za zunanjo politiko Slovenija pripravljena na podpis sporazuma, upa pa, "da bo brez nadaljnjega odlašanja tako ravnala tudi Hrvaška, saj je ureditev odnosov nedvomno v obojestranskem interesu".

"Z veliko pozornostjo spremljam izjave in mnenja, ki se že nekaj časa pojavljajo v hrvaških in naših medijih glede pogodbe med Slovenijo in Hrvaško o skupni državni meji. Iz nekaterih izjav v zadnjih dneh bi bilo mogoče sklepati, da se v zvezi z omenjeno pogodbo tako v vaši strokovni kot v politični javnosti porajajo zamisli o možnih drugačnih načinih rešitve tega vprašanja. Zamisli, ki pravzaprav pomenijo odmikanje od že doseženega dogovora. S tem se po mojem mnenju ogroža dosežek, ki bi lahko služil kot zgled mednarodni skupnosti in državam v regiji in kot dokaz politične in zgodovinske odgovornosti obeh vlad pri reševanju tega, za obe državi pomembnega vprašanja," je zapisal Drnovšek.

Premier Drnovšek je ob tem poudaril pomen, ki ga ima sporazum ne le za odnose med državama, temveč tudi v širšem regionalnem okviru. Dejstvo, da sta besedilo pogodbe o meji potrdili obe vladi, ima po njegovi oceni posebno pravno in politično težo, saj gre za dogovor dveh vlad, ki sta s tem za njegovo uresničitev zastavili svoj notranji in zunanjepolitični ugled ter svojo kredibilnost. Pomen tega dogovora pa je nedvomno še širši, saj gre za svojevrsten preizkus zrelosti obeh držav in njune sposobnosti, da sami rešujeta odprta vprašanja v medsebojnih odnosih. Poleg tega je premier Drnovšek prepričan, da bi uresničitev tega dogovora predstavljala pomemben prispevek k stabilnosti v regiji.

"Naši dve državi bi dokazali, da pripada tistemu delu Evrope, kjer se za urejanje odprtih vprašanj praviloma ni treba zatekati k mednarodnemu posredovanju ali pokroviteljstvu. Ustvarili bi zelo pozitivno ozračje, v katerem bi bilo močno olajšano reševanje ostalih odprtih vprašanj. Nenazadnje bi Slovenija in Hrvaška z uresničitvijo tega dogovora na zelo nazoren način potrdili privrženost skupnim ciljem, med katerimi je v ospredju članstvo naših dveh držav v evropskih in evroatlantskih integracijah," je zapisal premier Drnovšek.

Po njegovem prepričanju vse navedeno terja, da se čim prej zagotovijo pogoji za podpis sporazuma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10