Slovenija

Drnovšek slabša odnose s SČG?

Beograd, 13. 11. 2005 11.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Srbski politični vrh je prepričan, da Drnovškove izjave o neodvisnem Kosovu spodkopavajo meddržavne odnose.

Drnovšek je izjavil, da je Kosovo danes že samostojno
Drnovšek je izjavil, da je Kosovo danes že samostojno FOTO: POP TV
Vnovičen nesporazum je skušal zgladiti Drnovškov svetovalec za mednarodne odnose Ivo Vajgl, ki je beograjskim medijem zatrdil, da slovenski predsednik na Kosovu sploh ni govoril o končnem statusu pokrajine.

Iz Srbije se vrstijo ostri odzivi na izjavo slovenskega predsednika Janeza Drnovška, da je Kosovo danes v resnici samostojno.

"Če je točno, kar so poročali posamezni mediji, potem je to drastičen primer nedržavniškega obnašanja in poskus vsiljevanja rešitve na Kosovu," je povedal svetovalec srbskega premiera Vojislava Koštunice, Vladeta Janković. Kot je poudaril, je vztrajanje pri neodvisnosti južne srbske pokrajine v popolnem nasprotju s stališči vseh mednarodnih dejavnikov, od Evropske unije do članov kontaktne skupine.

"Gre za grobo prejudiciranje, ki popolno ignorira načela mednarodne pravne ureditve in potrebo, da se rešitev doseže s kompromisom, o čemer so se doslej vsi strinjali," je poudaril Janković. Če je res, da je Drnovšek svojo izjavo dal v nasprotju z nasvetom slovenskega zunanjega ministrstva in v nasprotju s stališčem slovenske vlade, "potem predsednik Drnovšek na svojo pest grobo spodkopava prijateljske in obojestransko koristne odnose dveh držav", je dodal.

Srbija je pripravljena začeti pogajanja o prihodnjem statusu Kosova na načelih mednarodnega prava in ob spoštovanju pravic tako srbskega kot albanskega naroda na Kosovu, je poudaril Tadić ter se ob tem zavzel za ohranitev učinkovite državne skupnosti SČG, ki bi bila vključena v evroatlantske povezave in Evropsko unijo.

Tadić: Neodvisnost Kosova nesprejemljiva 

Srbski predsednik Boris Tadić je ocenil, da bi bila neodvisnost Kosova za Srbijo in Črno goro nesprejemljiva rešitev, ki bi bila nevaren pravni precedens. V odzivu na izjavo Drnovška o Kosovu je Tadić poudaril, da je pozval tuje državnike, tudi Drnovška, naj se vzdržijo "enostranskih ocen o prihodnjem statusu". 

"Dovolj imamo enostranskih zaključkov in ocen s strani nekaj svetovnih politikov, dovolj t.i. patriotov tako na srbski kot albanski strani, dovolj tistih, ki želijo vnesti nemir in destabilizacijo v pogajanja, ki se še niso začela. K tem pogajanjem je treba pristopiti povsem racionalno, umirjeno in odgovorno, z jasnim načrtom in ciljem. Med temi pogajanji je treba pokazati ne samo nacionalno, ampak tudi regionalno in evropsko odgovornost," je dejal Tadić. 

Drnovšek je v soboto obiskal Kosovo, kjer se je ločeno srečal s predstavniki misije ZN v pokrajini (UNMIK) in kosovskim predsednikom Ibrahimom Rugovo, nato pa si je ogledal nekaj znamenitih srbskih samostanov, ki naj bi v skladu z njegovim predlogom za rešitev kosovskega vprašanja dobili posebno mednarodno zaščito. Po ogledu samostana Gračanica je dejal, da je Kosovo de facto že neodvisno.

Pravoslavci: Nedopustna izjava

Drnovškovo izjavo je v imenu sinode srbske pravoslavne cerkve kot nedopustno ocenil baški vladika Irinej. Vladika Irinej meni, da je Drnovškova izjava o neodvisnosti Kosova nedopustna in nespametna, saj prejudicira prihodnji status južne srbske pokrajine in vsiljuje enostransko rešitev. Irinej je v imenu sinode srbske pravoslavne cerkve poudaril, da srbska pravoslavna cerkev ne oporeka Drnovškovi pravici do svojega mnenja, začudena pa je nad takšnim javnim nastopom slovenskega predsednika, glede na to, da je obiskal največje srbske svetinje na Kosovu.

Zahteve po odzivu

Gibanje Moč Srbije Bogoljuba Karića je medtem od srbskega predsednika in premiera, Borisa Tadića in Koštunice, zahtevalo, naj se nemudoma in ustrezno odzoveta "na poskus grobega vmešavanja Drnovška v notranje zadeve Srbije". Drnovšek je, kot je gibanje zapisalo v sporočilu za javnost, "posebno predrznost pokazal, ko je to izjavo dal na vratih samostana Gračanica, kjer so zatočišče našli mnogi Srbi, ki so bežali pred nasiljem albanskih skrajnežev".

Vajgl je presenečen nad ravnanjem slovenske diplomacije
Vajgl je presenečen nad ravnanjem slovenske diplomacije FOTO: Dare Čekeliš

Vajgl okrcal zunanje ministrstvo 

Zunanje ministrstvo je predsedniku Drnovšku odsvetovalo obisk Kosova. Predsednikov svetovalec in nekdanji zunanji minister Ivo Vajgl je dejal, da ima ministrstvo lahko svoje mnenje, a de je povsem neobičajno, da zunanji minister daje neke izjave, ki "pravzaprav hočejo uničiti nek resen napor predsednika republike, da prispeva po svojih močeh in na svoj način k rešitvi nekega kompliciranega problema." 

Vajgl je še poudaril, da je dejstvo, da mednarodna skupnost od Slovenije pričakuje aktiven odnos in konkretne predloge pri reševanju kosovskega vprašanja.

Vajgl je še poudaril, da je dejstvo, da mednarodna skupnost od Slovenije pričakuje aktiven odnos in konkretne predloge pri reševanju kosovskega vprašanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10