
Danes se je predsedniku Drnovšku najprej mudil novi vodja poslanske skupine SDS Mirko Zamernik, ki je po pogovoru dejal, da Drnovšek računa na izvolitev predsednika SDS že v prvem krogu. Zamernik sicer meni, da bi lahko Janez Janša dobil podporo tudi iz strank izven t.i. koalicije 3+1 (tri pomladne stranke in DeSUS), ki so s svojimi 49 glasovi Janši že zagotovile podporo v državnem zboru. "Pogovori med strankami tečejo, jaz pa računam, da bo ta minimum gotovo dosežen, lahko pa tudi presežen," je dejal Zamernik.
Na vprašanje o vstopu še katere stranke v omenjeno koalicijo je vodja največje poslanske skupine odgovoril, da dopušča vse možnosti. "Vsem so vrata odprta za pogovore." Po njegovi oceni bi bila lahko nova vlada po optimistični napovedi oblikovana že do konca novembra.
LDS: Podpora Janši odvisna od programa in vizije delovanja vlade

V LDS ugotavljajo, da ima Janez Janša zagotovljeno podporo 49 poslancev SDS, NSi, SLS in DeSUS, v LDS pa se bodo o podpori Janši odločili v naslednjih dneh, je po pogovoru z Drnovškom dejal sedanji predsednik vlade in LDS Anton Rop. Predsednik LDS sicer meni, da bi bila nova vlada lahko izvoljena do konca tega meseca.
Predsednik poraženke oktobrskih volitev je pojasnil, da se bodo o podpori mandatarju odločili na osnovi njegove vizije vodenja vlade, njenega programa in kandidatov za ministre. Na vprašanje, ali torej sodelovanje LDS v vladi ni izključeno ali pa še vedno prevladuje mnenje o opozicijski vlogi stranke, je Rop odgovoril, da bodo v naslednjih dneh še potekali pogovori med strankami.

Janša ne more računati na brezpogojno podporo poslancev narodnosti
"Na slepo" ni mogoče sprejemati tako pomembnih odločitev, kot je podpora mandatarju za sestavo vlade, zato poslanca madžarske in italijanske narodne skupnosti od Janše pričakujeta vabilo na pogovor, je po pogovoru z Drnovškom dejal Roberto Battelli.
Maria Pozsonec pa je pojasnila, da na pogovoru z Janšo pričakujeta razgrnitev politike nove vlade do narodnosti. Pozsončeva pričakuje, da bo dosedanja raven pravic narodnosti ohranjena in da si bo nova vlada prizadevala tudi za zvišanje standardov varstva manjšin. Glede podpore mandatarju je še veliko pogojnikov, je dejala poslanka madžarske narodnosti.

Na vprašanje, ali sta Janši v nedavnem neformalnem pogovoru res zagotovila podporo z argumentom, da sta tudi v minulih letih podpirala dosedanje vlade, pa je Battelli dejal, da temu ni bilo vedno tako. Poslanca sta podpirala tudi odločitve vlad, v katerih so sodelovale pomladne stranke, ni pa to bilo pravilo, še posebej, če pred tem ni prišlo do dogovora s predstavnikoma manjšin, je pojasnil Battelli.
Janšo že podprli NSi, SLS in DeSUS

Posveti pri predsedniku države minuli konec tedna so pokazali, da ima Janša zagotovljeno večino 49 poslancev, saj so ga podprli v poslanskih skupinah NSi, SLS in DeSUS. V ZLSD se še vedno večinsko nagibajo k opozicijski vlogi, čeprav poslanci še niso dosegli soglasja glede vprašanja podpore mandatarju. Končni odgovor na to dilemo bo dala seja predsedstva predvidoma konec tega tedna, kjer bo padla tudi odločitev, ali sploh in pod kakšnimi pogoji začeti pogovore o vstopu v desnosredinsko koalicijo. V SNS pa bodo Janšo podprli le v primeru, če bo predstavil vladni program, ki bo "zelo podoben ali identičen težnjam SNS", je dejal Sašo Peče in pri tem ponovil, da SNS ne bo vstopila v vlado.