Odvetnik družine Strojan Aleksander Čeferin je v izjavi za 24ur.com rušenje naselja Strojanovih označil za politično dejanje. "Rušenje naselja Strojanovih je politično dejanje, na kar kaže na eni strani dejstvo, da se je naselje rušilo sredi zime, ko je zdravje družine ogroženo. Na drugi strani pa dejstvo, da je rušenje spremljala cela policijska vojska, kot da gre za izredne razmere. Gre za pritisk na Strojanove, da sprejmejo kakršno koli lokacijo," je dejal Čeferin. Pojasnil je, da je bilo v postopku rušenja storjenih tudi več napak. Družini namreč niso dali čas, da bi gradnje sama zrušila in hkrati članom niso omogočili, da bi iz poslopij umaknili svojo lastnino, kot so pohištvo, oblačila, osebni dokumenti in ostalo. Po rušenju so namreč ves odpadni material naložili na kamione in odpeljali.
Pravni zagovornik Strojanovih pa je opozoril tudi na nekorekten odnos ministra Janeza Podobnika kot predsednika vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti. "Ministra Janeza Podobnika sem v sredo po telefonu vprašal, ali bo naslednji dan rušenje naselja Strojanovih. Rekel je, da ne ve nič o tem, da bo preveril in me poklical. Do danes o ministru Podobniku ni bilo ne duha ne sluha. Gre za nekorektno potezo, ki bo vsekakor škodila pogajanjem in ki družini Strojan še bolj ruši upanje v državo," je opozoril Čeferin.
Drnovšek osupel in razočaran
Na rušenje romskega naselja se je odzval tudi predsednik Janez Drnovšek, ki je nad dogajanjem 'osupel in razočaran'. V izjavi je zapisal, da je v Sloveniji še kar nekaj črnih gradenj, ki pa jih pristojni organi včeraj le niso porušili. "Mama Jelka Strojan z otroki je zdaj na planem, pod milim nebom. Začela se je zima in verjetno bo še hujša. Kot predsednik države sem osupel in globoka razočaran, da se je kaj takšnega zgodilo v Sloveniji. Legalistične razlage, da se je to moralo zgoditi, ne sprejemam. Se je to moralo zgoditi prav zdaj, tik pred božično-novoletnimi prazniki, ko se vsi veselo predajamo prazničnemu razpoloženju? In medtem, ko bomo drugi praznovali, bo Jelka Strojan z otroki pred očmi vse Slovenije zmrzovala brez strehe nad glavo," je zapisal Drnovšek, ki je k Jelko danes poslal svoje predstavnike.
Predsednik govoril z Jelko Strojan
Predsednikovi predstavniki so Strojanovo skušali prepričati, da bi se z otroki vrnila v Postojno, da bi zimo preživela na toplem, vendar jim to ni uspelo. "Potem sem sam dalj časa govoril z njo po telefonu, pa žal tudi meni ni uspelo. Pravi, da so dovolj dolgo čakali, pa nič. V Center za tujce, da ne gre več. Ostali bodo, kjer so, pa karkoli se že zgodi. Človek jo po kalvariji zadnjih mesecev lahko kar razume. Vlada neuspešno rešuje ta problem. Uradniki so pokazali svojo popolno brezsrčnost. Kdo lahko še pomaga? Morda civilna družba, državljanke in državljani, ki jih je sram, da se to dogaja. Če bomo kaj naredili za Jelko Strojan, bomo tudi sami bolj mirno in zadovoljno preživeli božič in novo leto," še piše Drnovšek.
Vse manj zaupanja v državo
Romska družina Strojan v čakanju na novo lokacijo, kjer bi lahko nemoteno bivali, postaja vedno bolj nepotrpežljiva, vedno bolj pa so skeptični tudi do predsednika vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Podobnika. Kot je dejal Mirko Strojan, veliko bolj zaupajo direktorju vladnega urada za narodnosti Stanetu Baluhu.
V Dečjo vas je prišel tudi novomeški romski svetnik Zoran Grm, ki je povedal, da se bo družina sama odločila, kako in kaj naprej. Kot je še dodal romski svetnik, zaenkrat Stojanovi niso prejeli še nobene pomoči od za to pristojnih organov, jo pa vsekakor pričakujejo.
Kot nam je povedala tiskovna predstavnica PU Ljubljana, Martina Gramec, pa policija tako kot v preteklih dneh na širšem območju Ambrusa skrbi za splošno varnost ljudi in premoženja, svoje enote pa prilagajajo glede na situacijo. Kot je še dejala, bodo v primeru novih nemirov v Ambrusu posredovali v skladu z zakonskimi pooblastili, ki jih ima policija.
Podobnik: Vlada se trudi
Janez Podobnik pa je na današnji novinarski konferenci, medtem ko se je družina Strojan iz Postojne že peljala proti Ambrusu, še enkrat zatrdil, da se bosta tako vlada kot njena komisija za zaščito romske etnične skupnosti potrudili, da bi Strojanovi božične in novoletne praznike preživeli skupaj in da si še naprej prizadevajo najti začasno lokacijo, kjer bi družina preživela zimo.
Mati Jelka Strojan z nekaj člani družine se je v Ambrus vrnila že v začetku decembra, medtem ko je poglavar družine Mirko Strojan z drugo polovico družine ostal v Postojni. Z vlado so se dogovorili o začasni lokaciji čez zimo - v skladu s tem dogovorom so si ogledali tudi nekaj novih lokacij -, a pozneje je pravni zagovornik Strojanovih, Aleksander Čeferin, predsedniku vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Janezu Podobniku sporočil, da si družina želi trajno rešitev bivanjskega problema. To stališče pa po Podobnikovem mnenju otežuje iskanje rešitve.
Kot je znano, je v četrtek Inšpektorat RS za okolje in prostor podrl črne gradnje, a del družine Strojan bo vseeno vztrajal v Ambrusu, čeprav nimajo strehe nad glavo. Zaenkrat si nameravajo na mestu podrtih hiš postaviti šotor, vendar pod šotorom ne bi ostali večno.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.