Slovenija

Droge pereč problem tudi v Sloveniji

Ljubljana, 16. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predstavniki evropske federacije zvez in strokovnjakov na področju drog ERIT so v Ljubljani predstavili dveletni projekt o problematiki drog v Sloveniji, ki ga pripravljajo skupaj s slovenskimi nevladnimi organizacijami.

Predsednica te krovne evropske organizacije na področju drog Birgit Wichelmann﷓Werth je Eviti Leskovšek, odgovorni za sodelovanje s federacijo ERIT, izročila simbolično darilo - tisoč kondomov in igle, torej sredstva, s katerimi je mogoče preprečevati nalezljive bolezni med uporabniki drog, kot npr. okužbo z virusom HIV ter hepatitis B in C.

Problematika drog zahteva mednarodni prostop
Problematika drog zahteva mednarodni prostop FOTO: POP TV

"Vsak tolar, ki ga država vloži v preprečevanje okužb, se tisočkrat povrne," je opozorila Wichelmannova.

Zveza društev (nevladnih organizacij) na področju drog v Sloveniji se je v ERIT vključila v letošnjem letu, s tem pa je Slovenija postala edina med članicami federacije, ki še ni polnopravna članica EU. Droge se hitro širijo, problematika postaja čedalje bolj pereča in zato je mednarodno sodelovanje zelo pomembno, je danes dejala predsednica zveze Julijana Florjančič Kristan. Kot je pojasnil direktor Urada za droge Milan Krek, je imela Slovenija preizkusno obdobje, ko se je morala izkazati s kakovostnim delom in dokazati, da je prišla zelo blizu standardom EU.

V dveletnem načrtu sodelovanja med članicami federacije in nevladnimi organizacijami iz nekdanje Vzhodne Evrope je predvsem preprečevanja infekcijskih bolezni med uživalci drog. Orisali bodo stanje na tem področju in pripravili navodila za preprečevanje bolezni. Na konferenci v Sloveniji leta 2004 naj bi predstavili delo delavnic v dveletnem obdobju in zaključke ter podali navodila na teoretičnem in praktičnem področju. Javnost bodo o delu sproti obveščali preko spletnih strani in biltena, ki ga ERIT izdaja na tri ali štiri mesece.

Program bo gmotno podprla EU z namenom širjenja sodelovanja na področju zmanjševanja škode zaradi uporabe drog med sedanjimi in prihodnjimi državami članicami EU, še posebej med nevladnimi organizacijami držav iz EU in nekdanje Vzhodne Evrope, tako še iz Poljske, Češke, Slovaške in Madžarske.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.