Izvršni odbor društva je v pismu državnemu zboru in vladi zapisal: "To prvič po 11 letih vzbuja upanje, da bodo krivice in nezakonitosti, ki so se zgodile več kot 18.000 ljudem, končno vendarle popravljene in da bo ta sramotni madež na podobi Slovenije kot pravne države ob njenem vstopanju v Evropsko unijo končno vsaj na zakonski ravni odpravljen."
Vendar bo pot do poprave krivic še zelo dolga, še zlasti, če država prizadetim ne bo ponudila izvensodne poravnave, menijo v društvu. V primeru zavlačevanja s strani vlade tudi ne bo več nikakršnega popuščanja s strani prizadetih, opozarja izvršni odbor društva izbrisanih, korist bodo imeli le odvetniki, država pa kar trojno škodo: zaradi izplačila polnih odškodnin z obrestmi in velikimi sodnimi stroški, dodatne obremenitve že tako preobremenjenih sodišč in zaradi dodatnega izgubljanja ugleda doma in v svetu, zlasti ob vsaki novi izgubljeni pravdi na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.
Tretja pobuda za razpis referenduma o izbrisanih
Pobudnik Franc Majcen iz Gornje Radgone je danes v državni zbor vložil že tretjo pobudo za vložitev zahteve za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o izvršitvi 8. točke odločbe ustavnega sodišča. Predsednik DZ Borut Pahor je pobudo poslal v oceno zakonodajno pravni službi državnega zbora, priložene podpise volivk in volivcev (teh mora biti najmanj 1000) pa v preverjanje volilne evidence ministrstvu za notranje zadeve. Kot so sporočili iz kabineta predsednika DZ, bo Pahor o svoji odločitvi v zvezi s pobudo javnost predvidoma obvestil v torek oziroma najkasneje v sredo.