Direktor Kota Miro Sotlar je povedal, da so se za to potezo odločili, ker jim državni Veterinarski zavod dolguje 94 milijonov tolarjev za predelavo živalskih ostankov.
Koto se za pri tej potezi sklicuje na spremembo v uredbi vlade, ki jo je po virih blizu ministrstva za okolje sestavil tamkajšnji državni sekretar Radovan Tavzes. Spremenjena uredba vlade namreč določa, da morajo lastniki odpakov plačevati za odvoz in predelavo klavniških odpadkov in ostankov poginulih živali.
Minister za kmetijstvo But je po današnjem sestanku z direktorjem Kota Sotlarjem že obljubil, da bo iz državnega proračuna nakazal znesek, ki ga zahteva Koto za predelavo živalskih ostankov. Po virih blizu ministrstva za kmetijstvo družba Koto "neutemeljeno, vendar očitno uspešno izsiljuje državo".
Veterinarski zavod ima status javnega zavoda in mora po vsej Sloveniji zbirati trupla poginulih živali, ki jih pregledajo in ugotovijo vzrok pogina, nato pa jih oddajo v predelavo kafileriji Koto. Po tej razlagi veterinarski zavod nikakor ni dolžen plačevati Kotu, saj ni lastnik trupel poginulih živali.
Družba Koto se bo vendarle prijavila na ponovljeni razpis za pridobitev koncesije za opravljanje gospodarske javne službe toplotne obdelave klavničnih odpadkov in kužnega materiala živalskega izvora, ki se izteče 21. septembra. Kot razlog za takšno odločitev je Sotlar navedel nekoliko dopolnjeno uredbo o toplotni obdelavi, zaradi česar je tudi spremenjen omenjeni razpis, ki Kotu omogoča pripravo konkurenčne ponudbe. Za katere konkretne spremembe gre, Sotlar ni želel povedati.
Maja lani je Koto z državo podpisal petletno koncesijsko pogodbo za zbiranje in odvoz klavniških odpadkov. Za toplotno obdelavo odpadkov pa še nimajo koncesije, temveč to dejavnost opravljajo na podlagi sklepov vlade in podpisane začasne komercialne pogodbe. Po trditvah Zelenih Slovenije je vlada z družbo Koto sklenila škodno pogodbo in je storitev družbe Koto preplačala za okrog milijardo tolarjev.