Predsednik ZLSD Borut Pahor je poudaril, da je področje družinske politike v okviru ministrstva za delo, družino in socialne zadeve v tem mandatu zelo uspešno vodila državna sekretarka Alenka Kovšca, kandidatka ZLSD na volitvah v državni zbor. Ustvarjanja pogojev za življenje družin, je zagotovila Kovšca, so se lotili resno. Slovenija se na tem področju lahko primerja z razvitimi državami, pri starševstvu in materinstvu v prvem življenjskem obdobju otroka pa zagotavlja tako visoko varstvo kot nobena druga država.
Najprej so se lotili sistemske ravni in pripravili vrsto zakonov, opravili pa so tudi precejšnje raziskovalno delo (od tipov družin, posebej enostarševskih družin in mladih družin, do istospolno usmerjenih zvez, nezaposlenosti mladih in vzrokih zanje). Te raziskave so pokazale, da se med mladimi stopnjuje občutek negotovosti glede prihodnosti. Mladi skušajo pri konstituiranju družine slediti sistemu "najprej štalca, nato pa kravca". To pa je le eden od vzrokov, saj se veliko mladih sploh ne odloči za otroke. "Mladi vedno dlje ostajajo v svojih družinah, vse bolj odlagajo odločitev za otroka ali pa se zanj ne odločajo, saj vedo, da je otrok velika odgovornost in cel projekt," je dejala Kovšca.
Na področju družinske politike je po besedah Kovšce ogromno demagogije in zavajanja. "Pojavljajo se različne pobude, povezane z vprašanji natalitete, preživetja naroda in demografskimi trendi," je dejala Kovšca. "Zgolj zaradi socialnih transferjev se mladi ne bodo odločali za otroke." V prvi vrsti je potrebno, da mladi dobijo zaposlitev in si sami ustvarijo pogoje, v katerih se bodo lahko odločali za družino. Tako je po njenih besedah poleg socialnih pravic potrebno ustvarjati tudi druge pogoje: dvigniti izobrazbeno raven mladih in spodbujati ukrepe, da se bo mlada generacija lahko zaposlila. Slovenija je že v tem letu pridobila sredstva iz strukturnih skladov in ustvarjala pogoje za zaposlovanje mladih, je omenila Kovšca in se zavzela tudi za ustrezno štipendijsko politiko.