Slovenija

'Država čaka, da bodo pomrli'

Kranj, 17. 03. 2009 13.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Žrtve okupatorja v drugi svetovni vojni še vedno čakajo na odškodnino. Poudarjajo, da se počutijo kot tretjerazredni državljani, za izbrisanimi in domobranci.

V združenju poudarjajo, da jih sedanja vlada prav tako ignorira.
V združenju poudarjajo, da jih sedanja vlada prav tako ignorira. FOTO: Damjan Žibert

Kot je na novinarski konferenci v Kranju poudaril predsednik Združenja žrtev okupatorjev 1941–1945 Franc Rovan, je predlog zakona o poplačilu materialne odškodnine, na katerega so dali pripombe, ob koncu mandata prejšnje vlade obstal v predalu. Sedanja vlada pa osnutka zakona še vedno ni obravnavala, niti ni oblikovala medresorske komisije, ki bi zakonodajni postopek izpeljala.

"Pred nas so prišli izbrisani, ki pravijo, da so že 17 let izbrisani in ni nihče poskrbel zanje. 180.000 Slovencev, ki smo bili izgnani med drugo svetovno vojno, pa smo zapostavljeni že 67 let in nas nihče ne obravnava prioritetno, tako kot se nekatere," je opozoril Rovan in pojasnil, da so žrtve okupatorja v letih 1941 in 1942 izgubile vse. Ko so jih odgnali od doma, so ostali goli in bosi, izgubili so ime in priimek ter okoli vratu dobili kovinsko ploščico s številko.

Izgubili premoženje

Po pojasnilih Rovana je večina oškodovancev po popisu iz let 1946 in 1947 izgubila za do 200.000 takratnih dinarjev premoženja. V predlogu zakona, ki ga je pripravila prejšnja vlada, pa naj bi vsak od približno 35.000 upravičencev prejel le stotino takrat popisane škode, to je v povprečju 2000 dinarjev oziroma 5.218 evrov. "S tem bi si lahko kupil dva kvadratna metra stanovanja, v vojni pa je izgubil hišo in celotno imetje v njej," je o neprimerni višini odškodnine povedal Rovan in dodal, da so zato v Združenju podali številne predloge za spremembo osnutka zakona.

Združenje zahteva takojšen sestanek s predsednikom vlade Borutom Pahorjem, takojšnjo ustanovitev medresorske komisije za pripravo zakona, sprejetje zakona še pred počitnicami in začetek izvajanja zakona v tem letu.

"Vendar nas ni nihče upošteval," je Rovan opozoril na ravnanje prejšnje vlade in ocenil, da je ravnanje nove vlade še slabše. "Popolnoma nas ignorira, čeprav smo že poslali dopise predsedniku vlade, države in državnega zbora," je dejal Rovan. Nekdanji predsednik združenja Tone Kristan pa je dodal, da so žrtve okupatorja očitno tretjerazredni državljani. "Ne pristajamo na izgovor recesije, da ni denarja. Vemo, da ga je dovolj, saj se bo našel za izbrisane, hkrati pa ga država razmetava za domobranske povojne žrtve," je bil oster Kristan, ki ne more pristati na to, da vsi pridejo na vrsto prej kot žrtve okupatorja.

Država mora izplačati odškodnine

Kristan meni, da država samo še čaka, da bi pomrla še tista peščica ljudi, ki še vedno čaka na odškodnine. Prepričan je, da bi morala država izplačati odškodnine, če jih že noče izterjati od Nemčije.

Združenje se še vedno brez pomoči države trudi tudi, da bi odškodnino izterjali od Nemčije. Možnost so člani združenja videli v tožbi, vendar so s sodišča prejeli odgovor, da država Slovenija upošteva imuniteto Nemčije. Obstaja pa možnost, da bi posameznik tožil Nemčijo in bi prišli do precedenčne sodbe, po zgledu katere bi sledili tudi ostali oškodovanci. Vendar združenje nima sredstev za odvetnika, sodišče pa je zavrnilo brezplačno pravno pomoč. 

Nov zakon: Status žrtev tudi potomcem

Žrtve vojnega nasilja v skladu z odločbo ustavnega sodišča postajajo tudi otroci, katerih starši so bili ubiti ali so na drug način trpeli posledice, ki so jih povzročile partizanske enote ali zavezniki, je v predstavitvi predloga novele zakona o žrtvah vojnega nasilja povedal poslanec SD Miran Potrč. Enako po njegovih besedah velja tudi za begunce, ki so morali zapustiti svoj dom, ker je bil ta porušen, požgan ali poškodovan, tudi če je bila za to odgovorna partizanska vojska ali zavezniki. In še: "Šesti člen, ki je bil doslej najbolj sporen in bi naj obravnaval vprašanje možnosti, da so žrtve vojnega nasilja tudi sodelavci okupatorja, ostaja nespremenjen v veljavnem besedilu," je pojasnil poslanec SD.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
17. 03. 2009 20.09
DRHAL PRIMORCI DOBIVAJO TALIJANSKE PENZIJE--ZATO KR MOLČI KOMUNISTI NAJ UREDIJO ZADEVE ZA DOBRO LASTNEGA LJUDSTVA SICER PA SO TO SANJE,KOMUNISTI SKRBIJO SAMO ZASE---IN TA PRAVI SO ZA HUJSKANJE IN LAŽI TALAJO KOT HUDIČ
Braveheart
17. 03. 2009 17.00
ne zastopim tega: žrtve okupatorja? zadnji okupatov v sloveniji je bila srbija oz. jugoslavija od leta 1918-1991...ste torej lahko bolj natanči za katero obdobje se gre? za leto 91? ko smo se končno osvobodili okupatorja?
miha1393
17. 03. 2009 16.28
Ja, tko pač je. Pošteni in herojski partizani umirajo brez odškodnin, domobranci imajo pa legla majhnih domobrančkov, ki jih učijo svojih idej. Še malo pa bodo v večini...
Drhal
17. 03. 2009 16.11
Kdaj bo pa kak ogaben taljan primorcem kaj izplačal ali pa se vsaj opravičil!?!? Aja, to je kr nek hud, smrtni greh sploh to omenjat, iz izkušenj sodeč....
Ranunculus
17. 03. 2009 15.44
No, pa poskusimo pogledati to logiko skozi primer Iraka. Ko bo na vlado spet prišla protiameriška opcija, bo morala država izterjati odškodnine za žrtve ameriške agresije od Amerike, ali pa jih plačati sama (no, v tem primeru vemo, da jih bo plačala sama). Komur se ta logika zdi v redu, lahko zahteva izplačilo odškodnine, tistemu, ki pa ta logika ne potegne, naj mi pa ne govori, da mešam jabolka in hruške temveč naj na primer pogleda brez filtra na očalih.
frako
17. 03. 2009 15.38
žrtam okupatorja more okupator plačat. Naj grejo u strausburg pa iztožijo od nemcou. Država bi pa tud kej lohka naredla za nijh oz ona tožila nemćijo
Morana7
17. 03. 2009 14.52
Joža joža pojma nimaš o čem govoriš...to je to kar danes manjka ljudem SOČUTJE. Nihče se niti ne skuša vživet v takratno situacijo potem daje bedaste komentarje. Misliš da je vojna zabavna ? Boš kmalu videl kak zna bit fajn, tisti, ki so jo doživeli na lastni koži in so še danes živi kapo dol so pa najbrž tudi edini, ki se zavedajo kaj vojna potegne za sabo... Ti ljudje bi vseekakor morali imeti prednost pred izbrisanimi a žal že naslov članka pove vse kako deluje ta država. Se pa strinjam glede odškodnin dobila jih je Juga to pa je tudi to, nihče se očitno ni potegnil za te ljudi...
Mars
17. 03. 2009 14.36
Poznam ljudi, ki so upravičeni do odškodnine a jim upanje počasi pojenja, premosorazmerno z njihovo starostjo. Država pa še enkrat mačehovska, ob predpostavki, da je Nemčija RS že nakazala del sredstev za odškodnine. Sramota! Zdej imajo pa izbrisani prednost, ki se v večini še rodili niso, ko se je žrtvam okupatorja godila krivica. Ja več kot očiten recept države; počakajmo še 20 let, potem bomo videli, kaj se da narediti. Sramota!
KomentarDOO
17. 03. 2009 14.24
Država in sodstvo nažalost nista neodvisni! Čakanje se dogaja povsod, kjer bi morala država plačati kaj. 5 milijonov evrov smo že plačali, ko je tožbe odločilo sodišče v Bruslju!
porka.malorka
17. 03. 2009 14.18
paparaco Problem je v tem da so domobrance tud izplačal pa čeprav je to odgovorna Juga
Jožajoža
17. 03. 2009 14.14
res je bolje, da se počaka, da narava naredi svoje. samo včasih je narava kruta in ne opravlja dovolj dobro svojega dela.tukaj je zatajila medicina.
Braveheart
17. 03. 2009 14.13
Njih je premalo in niso 100% volilci LDSa ali ostalih levakov in pa seveda so premalo prebrisani.
CKKPJ_Milko
17. 03. 2009 14.06
Tretjerazredna tema bi rekel Kekec.....
123_Zoke_vec_ni
17. 03. 2009 13.51
To so sigurno tabejli!!!!! Kaneda levičarji??? Bolj vam je za izbrisane Jugoslovane kot za Slovence.
weber1
17. 03. 2009 13.51
Ne razumem , zakaj bi država izplačevala odškodnine, saj ni ona kriva za takratna dejanja okupatorjev ???Naj tožijo Nemčijo in takratne izdajalce-domobrance....To je pa res smešno od njih, da hočejo od Slovenije odškodnine........
Audy
17. 03. 2009 13.42
Nemčija je odškodnino izplačala Jugoslaviji, a denar je ostal v Beogradu.
Jožajoža
17. 03. 2009 13.41
potem jim pa res ni bilo hudo, ker so dočakali tako visoko starost.