Vlada je leta 2002 sprejela uredbo o prostorskih ureditvenih pogojih (PUP) za sanacijo degradiranega prostora na območju Triglavskega narodnega parka (TNP). Kramar je prepričan, da je bil sprejem te uredbe protizakonit, saj mora spreminjanje prostorsko-urbanističnih pogojev teči po zakonsko določenem postopku, ki vključuje javno razgrnitev in javno obravnavo, torej mora biti vključena širša javnost.
"Tega vlada ni naredila in je postopkovno kršila sprejem teh PUP-ov, ki so po naši oceni nezakoniti. In na osnovi teh nezakonitih PUP-ov se danes izvajajo rušenja 30 in več let starih objektov," je dejal.
Nekateri objekti so izgubili prvotni namen uporabe
Z Inšpektorata RS za promet, energetiko in prostor so v sporočilu za javnost pojasnili okoliščine ukrepov, ki jih izvajajo na območju TNP. Ob tem so kot netočne označili navedbe, da inšpektorat izvaja odstranjevanje objektov, ki so bili zgrajeni pred letom 1967.
Inšpektorat, kot pojasnjujejo, namreč v postopku natančno preveri vse dokaze, med drugim tudi dokaze o letu izgradnje objekta. "Seveda je mogoče, da je bil določen objekt zgrajen že pred letom 1967, vendar pa se pri tem pogosto pozablja, da so bili ti objekti pozneje preurejeni v bivalne objekte in so izgubili prvotni namen uporabe," poudarjajo na inšpektoratu.
Bohinjci bodo šli na ustavno sodišče, če jim minister ne bo prisluhnil
Bohinjski občinski svet je že zahteval odpravo po njihovem mnenju nezakonite uredbe in zahtevo posredoval ministru za infrastrukturo in prostor Zvonku Černaču, ki pa se po Kramarjevih besedah še ni odzval. Če minister pobudi ne bo prisluhnil, tako Kramar, bodo Bohinjci na ustavno sodišče podali predlog za oceno ustavnosti postopka sprejemanja uredbe.
"Nekaj objektov so že porušili, mi bi radi to ustavili, da ne bo nastala dodatna materialna škoda," je dejal Kramar in dodal, da vladi predlagajo tudi, naj v prihodnje pripravi zakon o črnih gradnjah na območju celotne Slovenije in ne samo v Bohinju. "Ne vem, zakaj smo Bohinjci vedno izvzeti, nekaj posebnega, kljub temu da živimo, žal, tudi v Triglavskem narodnem parku, ki nam ne prinaša nič dobrega, ampak same omejitve," je dejal.
Zaradi nekaterih že izvedenih in še napovedanih rušitev objektov, med katerimi so tudi takšni, v katerih ljudje živijo, Bohinjci zbirajo podpise peticije, ki jih bodo naslovili na vlado. Doslej so jih po Kramarjevih podatkih zbrali že okoli 300.
21 počitniških hišic je mogoče vrniti v prejšnje stanje
Omenjena uredba po podatkih inšpektorata za promet, energetiko in prostor v občini Bohinj obravnava 58 nedovoljeno zgrajenih objektov, med njimi kar 52 počitniških hišic. Od tega po podatkih inšpektorata 44 objektov ni mogoče legalizirati, in sicer je treba 23 objektov odstraniti, 21 počitniških hišic pa je mogoče vrniti v prejšnje stanje, torej v različne pomožne kmetijske objekte.
Inšpektorat je v zadnjih treh letih vodil največ inšpekcijskih postopkov zoper lastnike objektov, navedenih v omenjeni uredbi, vzporedno pa tudi postopke v zvezi z nedovoljenimi gradnjami objektov v parku, ki niso zajeti v uredbi.
Inšpektorat trenutno vodi 122 inšpekcijskih postopkov na območju TNP. V 39 inšpekcijskih postopkih (34 v občini Bohinj in pet v občini Bled) so obravnavani objekti zajeti v uredbi, v 83 postopkih so obravnavani drugi objekti na območju TNP.
V inšpekcijskih zadevah, ki se vodijo zoper investitorje oz. lastnike objektov, navedenih v uredbi za občino Bohinj, je bilo rešenih devet zadev, 34 postopkov je še v teku. Od tega je bilo na 29 inšpekcijskih odločb podana pritožba na drugo stopnjo, ki je 20 pritožb zavrnila, v šestih primerih so bile zadeve vrnjene v ponovni postopek na inšpektorat, v treh zadevah druga stopnja še ni odločala.
Poleg tega so inšpekcijski zavezanci v 10 primerih sprožili upravni spor. Upravno sodišče je do sedaj odločilo v sedmih zadevah in prav vse pritožbe zavrnilo kot neutemeljene. "Iz tega izhaja, da inšpektorat vodi postopke zakonito in v skladu z veljavnimi predpisi," poudarjajo na inšpektoratu.
Lani odstranili 11 objektov
Lani je bilo na območju TNP odstranjenih 11 objektov, med katerimi jih je pet obravnavala uredba. Od teh petih objektov je eden še v postopku odstranjevanja, eden je bil odstranjen s strani inšpektorata, preostale so zavezanci odstranili sami.
Trenutne rušitve, ki se izvajajo na območju TNP, izvajajo inšpekcijski zavezanci sami na podlagi izdanih upravnih aktov Inšpektorata, pojasnjujejo na inšpektoratu, ki bo nadaljeval inšpekcijske nadzore in druge postopke.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.