Računsko sodišče je "zaradi ugotovljene hude kršitve obveznosti dobrega poslovanja finančnega ministrstva v primeru revizije prodaje državnega deleža v Splošni plovbi" pozvalo premierja Boruta Pahorja, naj začne postopek razrešitve ministra Franca Križaniča.
Kot v poročilu navaja računsko sodišče, ministrstvo za finance v odzivnem poročilu ni izkazalo zadovoljivih ukrepov za odpravo v reviziji ugotovljene nesmotrnosti pri prenosu državnega deleža v Splošni plovbi na Slovensko odškodninsko družbo (Sod) in nadaljnji prodaji deleža Soda in Kapitalske družbe (Kad) v edinem slovenskem ladjarju v obdobju med 1. januarjem 2005 in 31. decembrom 2008. Nepravilnosti naj bi bile tudi na Družbi za avtoceste (Darsu), Infri, Sod, SID banki, Telekomu in tako dalje.
Iz Kapitalske družbe so sporočili, da "nismo bili dolžni predložiti odzivnega poročila in v predmetni zadevi ne sodelujemo. Kapitalska družba je v postopku revizije prodajnega postopka Splošne plovbe prejela zgolj priporočila računskega sodišča, ki jih bo v svojem poslovanju tudi upoštevala."
Predsednik uprave Splošne plovbe Egon Bandelj je danes pojasnil, da se v sedanjo fazo razprave ne nameravajo vključiti, "ker niso stranka v postopku". Po njegovi oceni je "država opravila pregledno in zelo dobro prodajo ladjarja", pri čemer "državno premoženje v času prodaje junija 2007 ni bilo oškodovano". Obenem meni, da bi morali prevetriti tako računsko sodišče kot zakon, je lani povedal za časnik Delo.
V SID banki so pojasnili, da računsko sodišče med drugim očita finančnemu ministrstvu, da poslovne dogodke, ki nastajajo v SID banki v povezavi z izvajanjem zavarovalnih poslov po Zakonu o zavarovanju in financiranju mednarodnih gospodarskih poslov in jih SID banka prikazuje v izvenbilančni evidenci, napačno prikazuje. Kot primer so navedli izplačilo iz proračuna v varnostne rezerve, s katerimi SID banka upravlja v imenu in za račun države, ministrstvo prikazuje kot finančne naložbe, po mnenju računskega sodišča pa gre samo za prenos med računi.
"Posledično so prikazani izdatki v računu finančnih terjatev in naložb previsoki, saj se sredstva varnostnih rezerv lahko štejejo kot odhodek proračuna šele takrat, ko bodo porabljena za namene po zakonu, na primer plačilo škod. Podobno logiko zasleduje računsko sodišče tudi pri prikazovanju prihodkov. Sporen je torej način računovodskega evidentiranja na strani ministrstva za finance in ne SID banke," so zatrdili. Dodatno veljajo za SID banko drugačna računovodska pravila kot za finančno ministrstvo. Evidentiranje na strani SID banke je tudi predmet vsakoletne revizije letnega poročila, "kjer ni bilo ugotovljenih nobenih nepravilnosti". Trdijo še, da oškodovanja države ni bilo.
Z Darsa so sporočili, da pojasnilo v predmetni zadevi računskega sodišča ni v njihovi pristojnosti. Tako menijo tudi v Telekomu Slovenije: "Komentiranje prenosa dela delnic v lasti Republike Slovenije v Telekomu Slovenije na Slovensko odškodninsko družbo v letu 2009 ni v naši pristojnosti."
V javnem podjetju Infra je bila s sklepom računskega sodišča 16. aprila 2009 (sprememba 23. oktobra 2009) uvedena revizija zagotavljanja in izvajanja gospodarske javne službe urejanja voda na vplivnem območju energetskega izkoriščanja spodnje Save. "Revizijski postopek še ni zaključen in do danes nismo prejeli nobenega dokumenta v zvezi s postopkom, iz katerega bi izhajale ugotovitve računskega sodišča," so sporočili.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.