Pred državnim zborom je danes potekal protestni shod, ki so ga med drugim organizirali gozdarska podjetja, ki nimajo državnih koncesij, in sindikat kmetov. S shodom so želeli opozoriti javnost, kako država prodaja les iz gozdov, ki so v njeni lasti.
''Država je namreč 15 izbranim gozdnogospodarskim podjetjem (GG) brez javnega razpisa podelila koncesije za izkoriščanje gozdov, ki so v njeni lasti, in jim za 20 let zagotovila odkup lesa po ceni približno pet evrov na kubični meter. Realna tržna cena lesa je vsaj štirikrat višja od cene, po kateri les od države odkupujejo izbrana podjetja. Preostala podjetja v panogi jim nikakor ne moremo konkurirati, saj gre za količine preko milijon kubičnih metrov lesa letno in posledično veliko prednost v ceni,'' so v vabilu na protest zapisali organizatorji.
Kot je za 24ur.com povedal eden od organizatorjev Milan Šercer, od države zahtevajo samo javne razpise. ''Zahtevamo samo to, kar je v tržnem gospodarstvu normalno,'' je še dejal. Ob tem je povedal tudi, da na današnji seji državnega zbora o kmetijski problematiki te točke ne bo na dnevnem redu. ''Ta zadeva se že leta pometa pod preprogo. Mi se bomo poskusili vklopiti v razpravo in opozoriti na to problematiko,'' je še dejal.
GG naj bi po njihovih navedbah v času trajanja koncesij pridobila korist v vrednosti več kot 200 milijonov evrov, ki bi si jih država lahko zagotovila s prodajo lesa na dražbah ali na drug transparenten način, kar sta po njihovih besedah ugotovila tudi komisija za preprečevanje korupcije in računsko sodišče.
Kljub navedenim ugotovitvam, pisanju medijev in večkratnim sestankom z ministrom za kmetijstvo Milanom Pogačnikom situacija ostaja nespremenjena, opozarjajo. Po zadnjih informacijah naj tako Pogačnik ne bi mislil niti spreminjati razmer, ''ker se boji sankcij, ki bi jih sprožili politično zelo vplivni GG''. GG so po njihovih navedbah podjetja, ki ''podeljeni kapital usmerjajo v druge dejavnosti, npr. voda Costella, gradnja stanovanjskih naselij in podobno. Zelo agresivno pa se vedejo tudi na trgu gozdarskih storitev, kjer ne dopuščajo nobene konkurence. Posledica tega je, da se v Sloveniji ni razvilo nobeno gozdarsko podjetje, ampak vse ostaja na ravni malih samostojnih podjetnikov,'' pravijo.
Protest, s katerim želijo opozoriti na nevzdržno stanje v gozdarstvu, so zastavili tako, da so mimoidoči imeli možnost kupiti les (drva) po ceni, ki velja za GG. Z gozdarskimi kamioni so pripeljali drva, zložena na palete, in vreče ter jih prodajali oz. podeljevali mimoidočim. Za nekaj kilogramov drv je bilo treba odšteti tri cente, kar je cena, po kateri država koncesionarjem prodaja les.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.