
Poslanski skupini LDS in SD sta v parlamentarno proceduro vložili predlog za začetek postopka za spremembo slovenske ustave, ki bo omogočil, da se v državi z zakonom ustanovijo pokrajine kot širše lokalne samoupravne skupnosti. Po mnenju LDS in SD je sprememba nujna za boljšo učinkovitost države pri črpanju sredstev Evropske unije, sta pojasnila poslanka LDS Darja Lavtižar Bebler in poslanec SD Bojan Kontič.
Neposreden povod za vložitev predloga za spremembo ustave je nedavni propadli vrh EU, na katerem evropski voditelji niso uspeli skleniti pogajanj o prihodnji finančni perspektivi unije, ki bo usmerjala porabo povezave v obdobju od začetka leta 2007 do konca leta 2013. Kot je pojasnila Lavtižar Beblerjeva, propad pogajanj kaže, da je nujno, da se v Sloveniji omogoči nastanek treh regij, ki bi omogočile bolj učinkovito črpanje iz strukturnih skladov EU.
Zakaj je pomembna razdelitev na regije?
Za Slovenijo bi bila razdelitev na regije ugodnejša, da bi prišla do kupčka denarja iz tako imenovanih bruseljskih strukturnih skladov, iz katerih slabše razvite regije dobivajo pomoč. Idealna razdelitev bi bila na tri regije, kjer bi nadpovprečno razvita osrednja Slovenija ostala brez evrov, vzhodni in zahodni del države pa bi pomoč prejemala še nekaj let. Tudi delitev na dve – bogato in revno regijo – bi bila za Slovenijo ugodna.

Spremembe:
Po vloženem predlogu LDS in SD naj bi se v 121. členu ustave črtal prvi odstavek, drugi odstavek pa se spremenil tako, da se bolj splošno opredelijo subjekti, ki lahko dobijo javno pooblastilo za opravljanje nalog državne uprave "ter da se določena javna pooblastila lahko dajejo ne samo neposredno z zakonom, ampak tudi na podlagi zakona".
140. člen ustave bi se s predlogom spremenil tako, da se določi, da lahko država z zakonom na posamezno občino prenese opravljanje posameznih nalog iz državne pristojnosti, s tem da ji mora za to zagotoviti potrebna sredstva.
Sprememba 143. člena pa določa obvezno ustanovitev pokrajin z zakonom kot širših lokalnih skupnosti za opravljanje lokalnih zadev širšega pomena in za opravljanje z zakonom določenih zadev regionalnega pomena.
Zakon, s katerim se bi ustanovila pokrajina, določilo njeno območje, sedež in ime, bi sprejel Državni zbor z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev. Državni zbor pa bi moral pred odločanjem o ustanovitvi pokrajine pozvati občine na območju predvidene pokrajine, da dajo svoje mnenje, še menijo vlagatelji sprememb.