Slovenija

Državni organi o zadevi Orion

Ljubljana, 27. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
E.Ž./STA
Komentarji
0

Policija je državnemu tožilstvu zaradi suma kaznivih dejanj odgovornih oseb v Orionu podala štiri ovadbe in štiri poročila.

Poslovanje Oriona in povezanih družb po besedah namestnika generalne državne tožilke Franca Mazija pregledujejo vsi pristojni državni organi, z vsem pa je seznanjena tudi republiška davčna uprava.

Kot je pojasnil namestnik generalne tožilke Franci Mazi, so se za sodelovanje pristojnih državnih organov, gre za sodelovanje vrhovnega državnega tožilstva, ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva, policije in republiške davčne uprave, odločili zaradi obsega prijav oškodovancev v zadevi Orion in nove oblike pojava. Ker gre v zadevi Orion po mnenju policije za zahtevno kriminalistično preiskavo, so ustanovili tudi posebno delovno skupino kriminalistov, ki se ukvarja s tem primerom, njeno delo pa usmerja državno tožilstvo.

Namestnik generalne tožilke Franc Mazi
Namestnik generalne tožilke Franc Mazi FOTO: POP TV

"Pri Orionu se nakazuje, da je šlo za zelo sofisticiran način, ki se je s časi spreminjal in prilagajal razgledanosti oškodovancev. Prilagajale so se oblike, kako oškodovanca pripraviti do podpisa takšne pogodbe," je povedal Mazi. Vendar pa, kot pravi Mazi, država ni tista, ki mora ljudi v celoti varovati pred lastno lahkomiselnostjo. V primeru Orion jih država sploh ni varovala.

Pregled v Orionu nadaljujejo tudi tržni inšpektorji

"Zakon o potrošniških kreditih izključuje nadzor nad hipotekarnimi posojili in državni organi zaradi tega niso bili pristojni za nadzor teh kreditov," je povedal glavni tržni inšpektor, Roman Kladovšek.

Tržni inšpektorji so med 265 pregledanimi pogodbami odkrili le tri sumljive, 262 jih ni sodilo v njihovo pristojnost in se z njimi niso ukvarjali. Po novem, s spremembo zakona, pa bodo tržni inšpektorji nadzirali tudi hipotekarne kredite.

"Ali je tržni inšpektorat usposobljen za nadzor nad delovanjem družb, ki dajejo potrošniške kredite, se bomo vprašali v torek, na izredni seji državnega zbora," je povedal predsednik SLS Janez Podobnik. Ljudska stranka napoveduje ostro polemiko o Orionu.

Namestnik generalnega direktorja policije Jože Sironič
Namestnik generalnega direktorja policije Jože Sironič FOTO: POP TV

Kriminalisti, ki so na generalni upravi ustanovili posebno skupino preiskovalcev, se morajo pogovoriti z vsemi, do sedaj 35 oškodovanci, ki so Orion prijavili. Policija pa je tožilstvu že ovadila direktorja tega podjetja, Branka Lužarja. "Odgovorne osebe podjetja Orion so s kriminalisti in policisti opravile razgovore že v letu 2003, ko smo raziskovali ta kazniva dejanja, za katera so bila tudi podane kazenske ovadbe," je povedal namestnik generalnega direktorja policije Jože Sironič.

Policija med drugim preverja tudi prijave o grožnjah in nasilju Orionovih izterjevalcev. Orionovih dokumentov se je lotil tudi Davčna uprava in že odkrila kar nekaj nepravilnosti.

Davčna uprava pregleduje dokumente

Branko Luzar, direktor družbe Orion
Branko Luzar, direktor družbe Orion FOTO: POP TV

Davčna uprava je pregledala poslovanje ljubljanske družbe Pay Consulting za leto 1998 in ugotovila, da ni na razpolago vseh dokumentov, ki jih potrebuje. Zato je sama izdala odločbo, vse obveznosti iz te odločbe pa je Pay Consulting že plačal, je dejal Mazi. Za leto 1999 je davčna uprava pregledala poslovanje Oriona in ugotovila, da so nekateri odhodki neupravičeno prikazani kot odhodki v davčnem smislu, poleg tega pa Orion ni predložil verodostojne dokumentacije glede odhodkov za svetovanje.

Republiška davčna uprava sedaj pregleduje poslovanje Oriona še za leta 2000, 2001 in 2002. "Na podlagi zbranih obvestil uprava sklepa, da je Orion opravljal nekatere dejavnosti še preden se je zanje sploh registriral," je povedal Mazi in dodal, da družba za leti 2000 in 2001 ni izkazala dolgoročnih potrošniških blagovnih kreditov. Do danes je Orion po Mazijevih besedah davčni upravi predložil le eno pogodbo o prodaji s pridržkom lastninske pravice. Uprava bo zato s pregledom Oriona nadaljevala, njegove davčne obveznosti pa ugotovila šele, ko bo dobila v pregled vse pogodbe s pridržkom lastninske pravice.

Za kakšna kazniva dejanja gre?

Če bodo odgovorne osebe v Orionu in notarje kazensko obsodili, pa to po Mazijevih pojasnilih še ne pomeni razveljavitev pogodbe, ki so jih posojilojemalci sklenili z Orionom oziroma Pay Consultingom. Oškodovanci bodo tako morali "svoje iztržiti s civilnimi tožbami".

Če bo odgovornim v Orionu dokazano kaznivo dejanje, se bodo ti zagovarjali zaradi oderuštva ali celo goljufije. Ker je Orion sklepal različne oblike pogodb, tako Mazi, bo dejanja mogoče kvalificirati šele, ko bo policija dobila izjave oškodovancev in drugih o tem, kako so jim v Orionu predstavili posel in katere listine so jim izročili. Vprašljivo je tudi delo notarjev, ki so overili pogodbe pri Orionu. "Zbrana obvestila nakazujejo na sum, da so storili bodisi kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja bodisi kaznivo dejanje nevestnega dela v službi," je poudaril Mazi. Dodal je, da je zadeva zaenkrat v fazi predkazenskega postopka, tožilstvo pa nima nobenega primera, da bi že sedaj odločalo o morebitni uvedbi postopka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10