Slovenija

Mesec: Referendum o spremembah družinskega zakonika protiustaven

Ljubljana, 11. 10. 2022 16.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, M.P., K.K.
Komentarji
0

Državni svet je s 17 glasovi za in 11 proti izglasoval odložilni veto na spremembe družinskega zakonika. Predlagala ga je skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem, ki meni, da so spremembe, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki istospolnim omogočajo posvojitev otrok, zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih. Minister za delo Luka Mesec je medtem glede vložene pobude za zakonodajni referendum o spremembah družinskega zakonika in vloženem vetu državnega sveta poudaril, da spremembe v skladu z odločbo ustavnega sodišča samo odpravljajo diskriminacijo istospolnih parov.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: V osnovi je posvojitev pravica otroka
    03:06
    Iz 24UR ZVEČER: V osnovi je posvojitev pravica otroka
  • Iz 24UR ZVEČER: Državni svet sprejel odložilni veto
    02:53
    Iz 24UR ZVEČER: Državni svet sprejel odložilni veto
  • Iz 24UR: Koalicija za otroke gre v DZ
    02:38
    Iz 24UR: Koalicija za otroke gre v DZ

Prvopodpisani pod predlog Branko Tomažič iz interesne skupine kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev je dejal, da so spremembe zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih. Predlagatelji po njegovih besedah ugotavljajo, da so "istospolni partnerji tudi po trenutni ureditvi v vseh ključnih elementih obravnavani enako kot raznospolni partnerji, razlikujejo se zgolj poimenovanja življenjskih skupnosti, v katerih živijo raznospolni in istospolni pari".

Posledično je po njihovi oceni kot edini razlog, zakaj je bila sprejeta odločitev o spremembi dikcije zakonske zveze in zunajzakonske skupnosti, mogoče prepoznati namero, da se izenači raznospolne in istospolne partnerje v vseh pravnih posledicah iz zakonika, tudi glede posvojitev in možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo.

Poleg tega se s sprejeto zakonsko ureditvijo, po kateri bodo istospolni pari upravičeni tudi do posvojitve otrok, krši 53. člen ustave, v skladu s katerim država varuje družino, materinstvo, očetovstvo, otroke in mladino ter ustvarja za to varstvo potrebne razmere, menijo. Spremembe namreč v svojih posledicah, ki posvojitev otroka dopuščajo tudi istospolnim partnerjem, po njihovi oceni neprimerno posegajo v tradicionalno razumevanje zakonske zveze in družine kot skupnosti moža, žene in njunih potomcev, saj slednjo popolnoma redefinira.

LGBT skupnost
LGBT skupnost FOTO: Shutterstock

Vršilka dolžnosti generalnega direktorja direktorata za družino na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Špela Isop je medtem pojasnila, da je bil razlog za pripravo sprememb odpraviti neustavnosti, ki jih je ugotovilo ustavno sodišče. "To je edini razlog za pripravo sprememb," je zagotovila. Glede možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo, ki jo je omenil Tomažič, pa je povedala, da je vprašanje urejeno v Zakonu o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, po katerem sta do te možnosti upravičena le moški in ženska v skupni zakonski zvezi ali zunajzakonski skupnosti. Izpolnjeni pa morajo biti tudi nekateri drugi pogoji.

Ustava po njenih besedah otrokom, ki so denimo brez staršev, zagotavlja posebno varstvo države, del tega posebnega varstva pa je tudi področje posvojitve. Center za socialno delo predlaga sodišču najustreznejša kandidata za posvojitev otroka, pri čemer pa mora upoštevati določene pogoje in okoliščine, je dejala.

Komisija DS za socialno varstvo ni podprla predloga za veto. Tudi več državnih svetnikov je v razpravi menilo, da veto ni na mestu. Pri spremembah zakonika gre za uveljavitev dveh odločb ustavnega sodišča, ki je na ravni države končni sodnik o tem, kaj je ustavno in kaj ne, je dejal Branimir Štrukelj iz interesne skupine delojemalcev. O človekovih pravicah se po njegovem opozorilu ni mogoče opredeljevati, ampak jih je treba spoštovati.

Peter Požun iz interesne skupine negospodarskih dejavnosti se je prav tako zavzel za spoštovanje ustavnega sodišča. Ob sklicevanju predlagateljev veta na mnenje psihologa Andreja Perka pa je izpostavil, da Perko že vse od leta 2003 ni objavil nobenega strokovnega, "kaj šele znanstvenega članka", iz katerega bi bilo razvidno, da podpira navedbe predlagateljev veta.

Drugačnega mnenja je bil Matjaž Gams, prav tako iz interesne skupine negospodarskih dejavnosti. Po njegovem prepričanju je pomembno, da ima otrok biološka starša. Teorijo spolov je treba po njegovih besedah čim bolj zaustavljati. "Če bomo prehitro popuščali tej nasilni ideologiji, bomo slabo živeli," je dejal.

Tudi Marjan Maučec iz interesne skupine lokalnih interesov se je zavzel za veto. Državljani so svoje mnenje izrazili že na referendumih, česar se je treba držati, čustva pa pustiti pri miru, je pozval.

DZ je spremembe zakonika sprejel 4. oktobra z 48 glasovi za in 29 glasovi proti. Za so glasovali poslanci koalicije in poslanec italijanske narodne skupnosti, proti pa so bili v SDS in NSi. DZ mora sedaj o spremembah zakonika odločati znova, za vnovično potrditev pa je potrebnih najmanj 46 glasov.

Mesec: Spremembe zakonika nikomur ničesar ne jemljejo

Ustavno sodišče je odločilo, da je diskriminacija istospolnih parov neustavna in da morajo imeti popolnoma enake pravice kot pari različnega spola, vključno s pravico do poroke in možnostjo do posvojitve otrok, pa je v izjavi za medije spomnil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. To je po njegovem zagotovilu vse, kar so uredili v zakonu. Glede na to je napovedani referendum neustaven, ker je proti odločitvi ustavnega sodišča, je pojasnil. Po njegovih besedah je povsem jasno, da se bodo prizadevanja vlagateljev podpisov končala na ustavnem sodišču.

Spremembe zakonika po njegovih zagotovilih nikomur ničesar ne jemljejo, družine v Sloveniji bodo po tem, ko bodo spremembe preživele veto DS, takšne kot do zdaj, le da bo istospolnim parom omogočena posvojitev otrok.

Spremembe družinskega zakonika je državnemu zboru naložilo Ustavno sodišče RS, ki je v začetku julija odločilo, da je veljavna ureditev v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije. DZ je spremembe sprejel 4. oktobra z 48 glasovi za in 29 glasovi proti. Za so glasovali poslanci koalicije in poslanec italijanske narodne skupnosti, proti pa so bili v SDS in NSi.

Vlagateljem podpisov priporoča, da se začnejo "namesto s homofobijo ukvarjati s tem, pod kakšnimi pogoji živijo otroci in kakšno okolje je zdravo zanje". Hkrati naj začnejo ustvarjati pogoje, da bodo vse družine ne glede na njihovo obliko, pa naj bosta starša dva ali eden, istega ali različnega spola, omogočale otroku maksimalen razvoj njegovih potencialov in predvsem lepo življenje, je pozval.

Ocenjuje, da želijo vlagatelji podpisov predvsem opozarjati nase in vzbujati sovraštvo. "Zlasti pa obračajo pozornost od resničnega vprašanja, kako čim večjemu številu otrok v Sloveniji omogočiti lepo življenje," je prepričan.

Predstavniki koalicije Za otroke gre so namreč danes v DZ vložili pobudo za razpis zakonodajnega referenduma o nedavno sprejetih spremembah družinskega zakonika. Kot zatrjujejo, so zbrali 30.600 podpisov. Če bo DZ sprejel sklep o nedopustnosti referenduma na omenjeni zakon, pa napovedujejo pritožbo na ustavno sodišče.

Levica: Gre za popolnoma nepotrebno zganjanje moralne panike in kulturnega boja 

"Gre za popolnoma nepotrebno zganjanje moralne panike in kulturnega boja v trenutku, ko se ukvarjamo z dejanskimi družbenimi problemi, kot je draginja," medtem sporočajo iz stranke Levica, kjer so poudarili, da referendum o temeljnih človekovih pravicah ni dovoljen. 

Dodali so, da družinski zakonik zgolj uresničuje sodbo ustavnega sodišča in nikomur ničesar ne jemlje, ampak zgolj odpravlja neenakosti in krivice. "Desnici zato priporočamo, da se namesto s formo družine začne ukvarjati z njeno dejansko vsebino. Že zdaj obstajajo ljubeča okolja istospolnih družin, kot tudi obstajajo tako imenovane tradicionalne družine, ki skrivajo marsikaj škodljivega za otroka," so odločeni. 

Prek Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bodo, kot pravijo, v najhitrejšem možnem času sprožili potrebne postopke, "da spravimo družinski zakonik do veljave". "Za enakopravnost!" so še zapisali v sporočilo za javnost. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja