Slovenija

DS bi znova združil poslansko in župansko funkcijo, večina poslancev proti

Ljubljana, 10. 11. 2021 19.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Večina poslanskih skupin ni naklonjena predlogu o združitvi poslanske in županske funkcije, ki ga je podprl Državni svet. Kot razlog navajajo predvsem dejstvo, da morajo poslanci zastopati interese vseh državljank in državljanov. Za večino je problematična tudi možnost združevanja zakonodajne in izvršilne veje oblasti.

Državni svet je na današnji seji podprl odpravo nezdružljivosti poslanske in županske funkcije ter v DZ poslal ustrezen predlog. Po mnenju predlagateljev sedanja ureditev glede nezdružljivosti funkcij nima ne ustavne ne zakonske podlage. Predlog je podprlo 13 svetnikov, so sporočili iz DS.

Predlog odprave nezdružljivosti poslanske in županske funkcije so predlagali v vrstah državnih svetnikov, ti so ga na današnji seji tudi podprli in v DZ poslali ustrezen predlog.

Poslanske skupine večinoma proti

Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec je dejal, da se o predlogu v stranki sicer še niso pogovarjali, a da leta 2011, ko so poslanci odločali o nezdružitvi poslanske in županske funkcije, predloga niso podprli. Glede na to, da sta trenutno funkciji razdruženi, pa sam ne vidi potrebe, da bi se to spreminjalo. Če bo DZ obravnaval omenjeni predlog, se bodo v poslanski skupini odločali, ali ta uživa njihovo podporo.

V NSi ne podpirajo predloga, saj ocenjujejo, da bi ob tem lahko prišlo do kolizije interesov. Kot so pojasnili v stranki, poslanci predstavljajo zakonodajno vejo oblasti in zastopajo državne interese, medtem ko župani delujejo kot izvršilna veja oblasti, pri tem pa zastopajo lokalni interes. Tako poslanska kot županska funkcija pa zahtevata celega človeka, so prepričani v NSi.

Večina poslanskih skupin ni naklonjena predlogu o združitvi poslanske in županske funkcije.
Večina poslanskih skupin ni naklonjena predlogu o združitvi poslanske in županske funkcije. FOTO: Shutterstock

Predlogu so bolj naklonjeni v SMC, ki se bo pred parlamentarnimi volitvami združila z Gospodarsko aktivno stranko (GAS) predsednika DS Alojza Kovšce, na volitvah pa naj bi se povezovali in sodelovali tudi z nekaterimi drugimi strankami in listami. Kot so pojasnili v poslanski skupini SMC, so v nekaterih sosednjih državah funkcije na državni in lokalni ravni združljive. "V SMC smo prisluhnili razpravi in razumemo navedene argumente obeh strani. Morda bi pa prav župani lahko v razgreto politično ozračje na državni ravni vnesli nekaj umirjenosti in povezovalnosti v lokalnem okolju," so navedli v poslanski skupini.

Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je v izjavi za medije ob robu seje DZ poudaril, da so poslanci v skladu z ustavo zastopniki vseh prebivalk in prebivalcev Slovenije, župan pa zgolj določenega območja. Ob tem je še opozoril na možnost nasprotja interesov ter ločevanje zakonodajne in izvršilne veje oblasti.

Kot je ocenil vodja poslanske skupine SD Matjaž Han, so sicer župani v zadnjih letih naredili velik preboj v državi, a združitve poslanske in županske funkcije tudi v SD ne podpirajo. Po njegovih besedah se o tem predlogu ponovno razpravlja, ker Slovenijo v naslednjem letu čakajo parlamentarne volitve, poslanske skupine pa zanje potrebujejo zadostno število kandidatov.

Tudi vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je opozoril na to, da bi se z združevanjem funkcij v DZ vnašala logika lokalnih interesov, ki bi morali po opredelitvi delati v skupno dobro vseh prebivalk in prebivalcev države, ne samo neke občine. Z razdružitvijo funkcij se namreč ločujeta tudi zakonodajna in izvršilna veja oblasti, občine pa že imajo svoje glasove v državnem svetu, je še dodal Vatovec.

V stranki SAB ocenjujejo, da bi združitev obeh funkcij pomenila korak nazaj. Tudi predsednica SAB Alenka Bratušek je poudarila, da poslanci zastopajo interese vseh državljank in državljanov, če pa bi ena oseba lahko zasedala tako poslansko kot župansko funkcijo, pa bi prihajalo do možnosti zastopanja zasebnih interesov v DZ.

V NeP so medtem prepričani, da je bila združljivost obeh funkcij ukinjena z razlogom. "Tako poslanska kot tudi županska funkcija zahtevata celega človeka, popolno predanost in opravljanje funkcije. Predvsem pa je za nas problematična konfliktnost interesov," je poudarila vodja nepovezanih poslancev Janja Sluga.

V poslanski skupini DeSUS so za STA povedali, da se bodo, če bo o predlogu razpravljal tudi DZ, takrat o tem pogovorili in se nato odločili, kakšno je njihovo stališče.

Poslanke in poslanci so sicer leta 2011 v sedmem poskusu uspeli uzakoniti nezdružljivost poslanske in županske funkcije. Za novelo Zakona o poslancih je takrat glasovalo 48, proti pa 36 poslancev.

Državni svet podprl še dva predloga

Poleg tega je Državni svet danes podprl predloga sprememb zakonov o dolgotrajni oskrbi in Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti.

Drugi je predlog dopolnitev Zakona o tujcih v delu, kjer mora dijak ali študent, ki želi pridobiti dovoljenje za prebivanje v Sloveniji, pred začetkom študija predložiti potrdilo, da ima zadostna sredstva na bančnem računu (4826,16 evrov za enoletno prebivanje), medtem ko je prej zadostovala pisna izjava staršev oz. zakonitega zastopnika, da ga bodo preživljali v času študija.

Kot so zapisali v DS, bi s povrnitvijo ureditve na prvotno stanje olajšali vstop in izobraževanje v Sloveniji državljanom tretjih držav, ki prihajajo zaradi opravljanja raziskovalnega dela in študija, poleg tega pa bi vzpostavili enake pogoje študija za študente z različnimi socialno-ekonomskimi ozadji.

Tretja zakonodajna iniciativa je predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o državnem svetu, s katerim želijo odpraviti neustavnosti 50. člena zakona, pa tudi neustavnosti, na katere je opozorilo ustavno sodišče in opozarja tudi stroka.

Kot so pojasnili v DS, je cilj predloga zakona natančno urediti postopek volitev v Državni svet, predvsem pa ureditev volilnega spora, saj v praksi pri volitvah v DS prihaja do številnih težav, za katere trenutna pomanjkljiva ureditev ne zagotavlja ustreznega pravnega varstva in ne nudi ustreznih rešitev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

plavimil
11. 11. 2021 11.29
+1
Seveda so proti, ker večina županov je v državi desnih.
123soba
11. 11. 2021 11.18
+1
Ukinite že enkrat ta državni svet.
rdeča petokraka
11. 11. 2021 11.05
+0
Riti nenasitne. 24 ur poslanec in 24 ur župan. Pravijo da ima dan samo 24 ur in ne 48 ur.
medo90
11. 11. 2021 09.37
+2
Kočevski pozer bi rad sedel še na tretjem stolčku. Naj poštima stanje v zdravstvenem domu, ki je katastrofalno. Z vso aroganco in nadutostjo vse kar počenja, so kolesarske poti. To se dela z svetlobno hitrostjo, 1km eno leto. Samo zdravstvo je ogledalo njegove osebnosti in podlosti, ki jo vsiljuje obačanom. Velika večina nima dostopa do zdravnika.
provni
11. 11. 2021 09.00
+3
Navaden državni uradnik, ki dela v javni upravi, z malo plačo ima je zmatran od službe. V podobnih službah pa tudi ne sme delati ali pa sploh ne. Župan pa če misli resno delati ima dela kot župan več kot dovolj.
pop greznica
10. 11. 2021 21.56
+0
Kovšca gas s pocivalskom na smetišče
mladica
10. 11. 2021 21.56
+2
To bo nekaj taksnega, kot zasebni zdravnik v javnem zdravstvenem domu :)
resslovenka
10. 11. 2021 21.20
+3
Sedet na dveh stolih? Kasirati poslansko plačo in še za županovanje? Čakte mal, to je Slovenija, eno predmestje v primerjavi z velemesti drugod po svetu, pa tak državni in lokalni aparat??? Bolano in predvsem preveč drago za davkoplačevalce. Komu na čast? 😎
besima
10. 11. 2021 21.13
+2
Vsaka mala vasica ima svojega zupana! Politikov prevec, glede na stevilo prebivalstva SLO.
Tukiw
10. 11. 2021 20.59
+4
Tale Kovšca je pa itak znan, ko veliki blebetač. Se zelo rad ven meče, se prostituira pred kamerami. Ukinit to leglo parazitov pa konc.
Tukiw
10. 11. 2021 20.56
+6
Ja pa jade. Še bolj bi ropali. Ukinit je treba to nepotrebno telo - DS.
polarni123
10. 11. 2021 20.51
+4
SMC je dosegel dno, nižje ne more, česarkoli se loti.
weed28
10. 11. 2021 20.34
+9
a ne morte tega državnega sveta in teh pr..dc.ev ukinit v državnem zboru
zmago56
10. 11. 2021 20.29
+9
Rešitev je preprosta: Ukinit tričetrt občin, pa bodo tisti, ki bodo ostali bolj slišani in zaradi dela niti pomislili ne bodo, da bi še kakšno dodatno funkcijo imeli.
slayer2
10. 11. 2021 20.25
+6
Pa kaj še?!!!
zmago56
10. 11. 2021 20.25
+9
Eni pač ni dovolj, da se samo iz enega korita napajajo.
sinhron
10. 11. 2021 20.24
+3
Koušca lot predsednik DS želi s tem predlogom pritegniti čim več županov na svojo stran ( župansko listo ) , da bi z združitvijo z SMC , ŽUPANSKA LISTA , GAS , SLS v koalicijo s pridružitvijo politiki SDS in NSI proti sedanji opoziciji KUL in s tem omogočili ponovno izvolitev vlade , ki bi jo vodil Janša in tokrat s povečano močjo v popoln polom države !
kapetan
10. 11. 2021 20.22
+1
Počasi bodo združili vse glavne funkcije v eno osebo in za to funkcijo se pajo sam imenuje. To so njegove velike mokre sanje...
Zmaga Ukrajini ......
10. 11. 2021 20.21
+6
Če ima Prebilič (in tudi drugi župani) težave s tem, da so premalo slišani in da je premalo komunikacije, je treba to reševati na drugačen način, ne pa tako, da se vračamo v stare (koruptivne in neintegritetne) čase. Popolnoma nesprejemljivo. Konflikt interesov bi bil tu očiten, in to je DZ že pred leti ugotovil, in prav zato je nastala sprememba.
Walter Pravicek
10. 11. 2021 20.07
+4
A so samo ŽUPANI PAMETNI,PRIMERNI ŠE ZA FUNKCIJOM POSLANCA?KDO PA TAČAS"ŠPILA"ŽUPANA?