Slovenija

Državno premoženje za pokojnine

Ljubljana, 28. 11. 2007 14.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Državni svetniki predlagajo referendum o prodaji državnega premoženja, ki bi se preneslo v pokojninski sklad.

Referendumsko vprašanje, ki ga predlagajo državni svetniki se glasi: Ali ste za to, da nekdanje družbeno premoženje, sedaj stvarno in finančno državno premoženje, preide v novoustanovljeni pokojninski sklad?

Državni svetniki so na današnji zadnji seji potrdili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o prodaji državnega premoženja. Pobudo državnega svetnika interesne skupine negospodarskih dejavnosti Janvita Goloba so svetniki podprli s 27 glasovi za, enim proti in enim vzdržanim.

Državni svetniki so potrdili predlog za razpis referenduma o prodaji državnega premoženja.
Državni svetniki so potrdili predlog za razpis referenduma o prodaji državnega premoženja. FOTO: POP TV

Državnemu zboru predlagajo, da na referendumu državljane povpraša, ali se ti strinjajo s tem, da se državno premoženje prenese v novoustanovljeni pokojninski sklad in se nameni za poplačilo pokojnin sedanjih in bodočih generacij.

Svetniki so se strinjali, da vlada s premoženjem 'ki smo ga dolga leta skupaj ustvarjali' ne bi smela delati, 'kar ji pade na pamet'. Golob je ob opredelitvi predloga na današnji seji komisije DS za gospodarstvo povedal, "gre dezinvestiranje države prek vseh logičnih meja". Pojasnil je, da je prodaja enkratna in bolj logično po njegovem bi bilo koriščanje dividend in dobičkov.

Članica interesne skupine delodajalcev Marta Turk je med razlogi za takšno odločitev svetnikov omenila tudi rezultat nedavnega referenduma o lastninjenju zavarovalnic, "ko so se volilci zavedli, da lahko o prodaji državnega premoženja soodločajo". Kot je dejala Turkova, je nekdanje družbeno, danes državno premoženje "na nek način v solasti vseh državljanov in državljank, ki so prispevali k njegovemu ustvarjanju". Odločitev je sicer v rokah DZ, je poudarila Turkova.

Poslanec NSi in predsednik parlamentarnega odbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje Drago Koren je predlagal, da bi bilo najbolje državni svet (DS) ukiniti ali vsaj temeljito reformirati njegove pristojnosti.

Pobudo je podprl tudi Jože Mencinger, ob tem pa opozoril, da pokojnin samo iz tega naslova ne bo mogoče zagotavljati, pogoj še vedno ostaja medgeneracijska solidarnost.

Po zakonu o referendumu in ljudski iniciativi lahko DZ razpiše posvetovalni referendum o vprašanjih iz svoje pristojnosti, ki so širšega pomena za državljane. Državni zbor na izid posvetovalnega referenduma ni vezan.

Pobuda za ustavne spremembe bo romala k vladi

Janez Sušnik je delo Državnega sveta ocenil kot dobro, meni pa, da tisti, ki ga hočejo ukiniti, nimajo prav.
Janez Sušnik je delo Državnega sveta ocenil kot dobro, meni pa, da tisti, ki ga hočejo ukiniti, nimajo prav. FOTO: POP TV

Državni svetniki so na zadnji seji pred iztekom mandata sklenili tudi, da bodo pobudo za spremembe ustave, s katerimi bi državnemu svetu omogočili pomembnejšo vlogo, posredovali vladi. Ker državnega sveta ni med kvalificiranimi predlagatelji ustavnih sprememb, je njihova želja, da bi vlada kot eden od možnih predlagateljev prevzela njihovo pobudo.

Predlog za ustavne spremembe v delu, ki se dotika vloge in pristojnosti državnega sveta, je podal Janez Sušnik, v tem mandatu predsednik državnega sveta. Svetniki na podlagi izkušenj minulih petih let namreč ugotavljajo, da bi bil državni svet lahko bolj učinkovit, če ne bi imel tako šibkih pristojnosti.

Predsednik Državnega sveta Janez Sušnik je pred iztekom mandata ocenil, da so svetniki delali dobro, da je imel svet pozitivno vlogo in da tisti, ki razmišljajo o njegovi ukinitvi, nimajo prav. Kot je dejal, so bili tudi politični pritiski, a se ti niso odražali v njihovem delu, saj so se odločali po lastni presoji, pri tem je ocenil, da pa se je politika vključila pri volitvah nove sestave državnega sveta.

Predlog se nekoliko razlikuje od Sušnikovega prvotnega predloga. V njem namreč ni določb glede sestave in načina oblikovanja državnega sveta, čemur je botrovala razprava, opravljena v interesnih skupinah. Večina svetnikov je na koncu podprla pobudo in njeno posredovanje vladi, vendar so bili glede slednjega v današnji razpravi izrečeni tudi pomisleki. Predvsem se jim je zdelo smiselno, da bi Sušnikov predlog služil predvsem kot podlaga za razpravo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nilič
29. 11. 2007 23.43
@sladkimmm: Kaj se spravljaš komentirat stvari o katerih nimaš pojma. JJ nima popolnoma nobene veze z državnim svetom. Celo to, večina svetnikov je iz nasprotne politične opcije, kar pove vse.
Cukercek Sladki
29. 11. 2007 13.23
zdaj je MJJJ pogorel v zav. triglav pa hoče delež od državnega premoženja se postavlja misel da naš premier hoče postati tajkun na vse kriplje žalostno LOL
hinko.murovec@siol.net
28. 11. 2007 18.58
Niso oni neumni, ladja gre na dno in potrebno si je zagotovit usrezen čoln, pa čeprav pri jehovih pričah. LP
Prvo Bore
28. 11. 2007 18.35
Če so to svetniki, sem Jaz Ghandi. Kaj bomo prodali naša podjetja za mojo penzijo, mojim sinovom pa prst v rit. Totalni idijoti in ne svetniki
Eastman
28. 11. 2007 18.25
15 let skoraj nič niso delali, zdaj ko jim pa kuzla v rit skače so pa začeli s pobudami za referendume ajajaj...