Na že desetih izobraževalnih dnevih na Bledu so ugotovili, da so se v tem letu izkazale kot zelo uspešne alternativne metode reševanja sporov. Zlasti na področju mladostniškega kriminala se je izkazala metoda družbeno koristnega dela, ki so jo tožilci predstavili na kranjskem primeru mučiteljev mačk.
Postopek proti trem mladostnikom, ki so mučili in ubili vsaj 40 mačk se je vlekel tri leta in pol. Vse je kazalo, da bo primer zastaral, zato se je tožilstvo odločilo za poravnavo."Glede na konkreten primer pa se nam je zdelo primerno, da se jim naloži družbeno koristno delo," je povedala kranjska tožilka Nadja Gasser.
Ta metoda je v tujini, predvsem ko gre za mladostniški kriminal, zelo priljubljena. Trije mladoletniki, ki so mučili mačke, so morali v zavodu za pomoč ljudem s cerebralno paralizo Sonček opraviti 184 ur dela. Zavod se je sam prijavil, da jih sprejme, saj se tako kot drugi podobni zavodi ves čas spopada s pomanjkanjem denarja in delovne sile.
"Eden od strahov je bil seveda ta, kako bodo osumljenci sprejeli invalide, saj so prizadeti intelektualno in telesno," je povedal Jože Primožič iz zavoda Sonček. Prav tako so bili v zavodu zaskrbljeni, kako bodo njihovi varovanci sprejeli tri mladeniče, saj so vedeli, kdo so. A rezultat je bil, kot je povedal Primožič, odličen. Varovanci zavoda so bili s tremi mladeniči zelo zadovoljni.
Tožilci pa tudi priznavajo, da se vsi primeri niso končali tako uspešno. Eden večjih porazov je bilo sojenje za štirikratni umor v Tekačevem, ki je bil na prvi stopnji oproščen, vendar se bo sojenje najverjetneje začelo znova. Kljub temu je generalna državna tožilka zadovoljna. "Ali smo neodvisni, ali smo samostojni, ali smo takšni, kot nas Evropska unija želi? Moram odgovoriti da," je dejala generalna državna tožilka Zdenka Cerar. Zadovoljstvo s sodelovanjem policije in tožilstva pa je izrazil tudi vršilec dolžnosti direktorja policije Marko Pogorevc.