Več ur je trajalo zasedanje džavnotožilskega sveta (DTS), ki je razpravljal o nepravilnostih pri imenovanju Boštjana Škrleca na mesto generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva. Svet je sklenil, da državnemu zboru ne bo predlagal razrešitve aktualnega vodje državnega tožilstva Zvonka Fišerja. KPK, upravno sodišče in pravosodno ministrstvo so namreč pri zaposlitvi njegove desne roke, Boštjana Škrleca, ugotovili nepravilnosti.
Kot je pojasnila predsednica sveta Alenka Mežnar, ugotovljena kršitev ni take narave in teže, da bi jim omogočile predlagati razrešitev.
DTS kot pravno podlago za odločanje ni uporabil ne ugotovitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) ne dognanj drugih organov, ampak je Mežnarjeva dejala, da so se odločili, da bodo sami ugotavljali svoja dejstva.
Popoldne o Škrlecu in Fišerju razpravljali že v DZ
Sicer pa so o imenovanju Boštjana Škrleca razpravljali tudi v Državnem zboru (DZ). Razpravo o nepravilnostih pri imenovanju Boštjana Škrleca so zahtevali poslanci SDS in NSi. O sklepih pa poslanci niso glasoval, saj jih je že v četrtek zavrnil odbor za pravosodje. V razpravi so v SDS in NSi vodjo tožilstva Zvonka Fišerja pozvali k odstopu, v koaliciji pa so menili, da se mora o zadevi izreči Državnotožilski svet.
V večurni razpravi so se večinoma oglašali poslanci SDS in NSi, ki so menili, da bi moral generalni državni tožilec Fišer odstopiti zaradi nepravilnosti, ki jih je pri imenovanju Škrleca na mesto generalnega direktorja vrhovnega tožilstva ugotovilo več organov.
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je namreč v sredi aprila objavljenemu poročilu o nadzoru nad imenovanjem Škrleca ugotovila, da sta Fišer in tedanji pravosodni minister Aleš Zalar pri imenovanju ravnala koruptivno, ker da sta s kršenjem zakonodaje Škrlecu omogočila nepremoženjsko korist.
Tako Zalar kot Fišer sta zoper ugotovitve vložila tožbo na upravno sodišče. Zalar je do končne odločitve predlagal tudi začasen umik poročila s spletne strani KPK. Sodišče mu je ugodilo, zato je morala KPK omenjeno poročilo v delu, ki se nanaša nanj, za zdaj umakniti.
Fišer odstop zaradi afere vztrajno zavrača, prepričan je, da KPK uporabljajo za diskreditacije.
KOMENTARJI (407)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.