Državna volilna komisija je določila obliko in vsebino uradne prazne glasovnice. Kot je pojasnil tajnik državne volilne komisije Marko Golobič, gre za eno od novosti na letošnjih predsedniških volitvah. Z njo bodo olajšali glasovanje volivcem, ki bodo ob volitvah v tujini. Takšna glasovnica, na katero bo volivec lahko vpisal ime kandidata in jo poslal volilnemu organu, bo zlasti uporabna približno 50.000 izseljencem, slovenskim državljanom s stalnim prebivališčem v tujini.
Gre za zakonsko dopustno možnost glasovanja po pošti, namenjeno vsem volivcem, slovenskim državljanom, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji oziroma bodo na dan volitev 21. oktobra začasno prebivali v tujini. Volivec, ki se bo odločil za takšno možnost, bo po pošti prejel glasovnico, v pravokotni prostor na glasovnici pa bo nato lahko lastnoročno ali na drug način vpisal ime in priimek kandidata, za katerega se bo odločil. Takšno glasovanje bo veljalo tudi za morebitni drugi krog volitev predsednika republike. Obrazec bo ožigosala okrajna volilna komisija, o volitvah pa bodo v naslednjih dneh po pošti obvestili izseljence.
Tudi tokrat bodo poleg volišč v Sloveniji na dan glasovanja odprta še volišča na 34 diplomatsko-konzularnih predstavništvih Slovenije v tujini. Predčasno glasovanje bo potekalo 16. 17. in 18. oktobra, zagotoviti pa bo potrebno tudi volišča, ki bodo dostopna invalidom. Okrajne volilne komisije so dolžne določiti najmanj eno takšno volišče, ne glede na to pa bodo lahko več okrajnih volilnih komisij s sedežem v isti upravni enoti ali občini določilo en tak prostor. Namesto za več takšnih voliščih se bodo okrajne volilne komisije lahko denimo na območju Ljubljane ali Maribora odločile za en prostor, eno dobro opremljeno volišče, dostopno invalidom, je pojasnil tajnik državne volilne komisije Golobič.
Možno glasovanje kjer koli
Golobič je omenil še eno pomembno novost letošnjih volitev, ko bodo lahko volivci dejansko glasovali kjer koli v Sloveniji, ne glede na kraj stalnega bivališča. Ta možnost se nanaša denimo na študente in druge, ki bodo na dan glasovanje izven domačega kraja. Volivec bo moral takšno možnost pred glasovanjem sporočiti okrajni volilni komisiji tri dni pred dnem glasovanja; torej najkasneje do 18. oktobra.
Drugi krog na Martinovo nedeljo?
Če v prvem krogu volitev 21. oktobra ne bo zmagovalca, se bosta kandidata z največ glasovi čez tri tedne pomerila v drugem krogu. Državna volilna komisija je tako danes kot morebiten datum drugega kroga predsedniških volitev opredelila Martinovo nedeljo, 11. novembra.
Prvi krog 3,5, morebitni drugi pa dodatnih 2,5 milijona evrov
Stroški, ki jih bo imela državna volilna komisija za tokratne volitve, bodo po ocenah Golobiča znašali dva evra na volivca oziroma skupno 3,5 milijona evrov. Gre za stroške, povezane z opremo več kot 3.400 volišč, plačilo dnevnic za 20.000 članov volilnih odborov in komisij, s tiskom glasovnic in obvestil volivcem. Morebitni drugi krog bo volitve podražil še za dodatna 2,5 milijona evrov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.