3. julija predlani se je zgodila najhujša nesreča na vodi v zgodovini Slovenije. Med spustom po Savi, ki ga je organizirala občina Sevnica, sta se dva kanuja s skupno 14 potniki prevrnila pri prehodu čez hrbet jezu in prelivno polje, kjer se voda nevarno vrtinči. Nesrečo je preživela le Ana Janc, žena preminulega sevniškega župana in poslanca SLS Kristijana Janca. Poleg njega so umrli tudi Bojan Lipovšek, Mihael Metelko, Marjan Kogovšek, Vladimir Ribič, Mitja Špilek, Janko Zemljak, Vojka Alif, Rudolf Dobnik, Mateja Konajzler, Aleš Logar, Bogoslav Peklar in Branko Safič.
Reševalcem, ki so takoj začeli z iskanjem ponesrečenih, sta se na kraju dogodka pridružila tudi tedanji premier Janez Janša in predsednik države Danilo Türk, ki sta se srečala s svojci ponesrečenih in jim izrazila sožalje. Zahtevna reševalna akcija, ki jo je vodil Anton Travner in v kateri je v petih dneh sodelovalo 1040 ljudi, je sicer trajala, dokler niso našli vseh trupel utopljenih.
Poleg slovenskih politikov so sožalje Sloveniji ob tragičnem dogodku že 5. julija izrekli tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering ter tedanji hrvaški premier Ivo Sanader in predsednik hrvaškega parlamenta Luka Bebić.
V naslednjih dneh so se v Sloveniji vrstile žalne slovesnosti. Na sevniški občini in v državnem zboru so odprli žalno knjigo, na žalni seji v Krškem so se od dveh uglednih članov stranke poslovili vidnejši predstavniki SLS. Občina Sevnica je v sodelovanju s tamkajšnjim območnim združenjem Rdečega križa odprla račun za pomoč svojcem žrtev nesreče.
8. julija pa je bil v Sloveniji dan žalovanja. Poslanci so spomin na v nesreči preminulega kolega Kristijana Janca počastili z žalno sejo v državnem zboru, na kateri je tedanji predsednik parlamenta France Cukjati izpostavil, da je bil Janc "najprej človek, šele nato politik".
'Še danes težko izrazim z besedami, kako težko hudo nam je bilo v tistih dneh'
"Še predobro se spominjam začetka tistega julija. Bili so ravno tako lepi, sončni, poletni dnevi, kot jih doživljamo zdaj, in zdelo se je, kot da je pred nami dolgo brezskrbno poletje, ko se bomo pripravljali na državnozborske volitve. Nato pa nas je udarilo – Slovenija je nenadoma izgubila 13 mladih in energičnih ljudi, med drugimi naša prijatelja in kolega Kristijana Janca in Marjana Kogovška. Kristijan je bil kljub začetku poletja v polnem delovnem zagonu, ravno v tistem času je dobil dodatno zadolžitev kot predsednik volilnega štaba. Še danes težko izrazim z besedami, kako hudo nam je bilo v tistih dneh. Izgubili smo dobrega prijatelja, sodelavca, kolega, ki je vedno znal pomiriti še tako razgreto debato in z nalezljivo dobro voljo vedno deloval konstruktivno," je ob obletnici v odzivu za javnost zapisal vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik.
"Res, življenje in naše delo gresta dalje, a spomini ostajajo. Tisti lepi – na vse preživete trenutke in skupno delo, obenem pa tisti grenki – osredotočeni na tisti julij, ko kar nismo mogli doumeti, kaj se je zgodilo," dodaja Presečnik.
Občina Sevnica je danes pripravila tudi polaganje vencev na prostoru ob hidroelektrarni Blanca. Poleg vodstva občine se je polaganja vencev udeležil tudi podpredsednik in poslanec SLS Franc Bogovič, sicer župan Občine Krško in tudi udeleženec tragičnega spusta po Savi.