Tako kot druge države evakuacijske poti za svoje državljane v Sudanu aktivno išče tudi Slovenija. Po navedbah zunanjega ministrstva so tam trenutno tri slovenske družine. Vodja konzularne službe na ministrstvu Andrej Šter ob tem pravi, da trenutno le ena od teh treh skupin ne izkazuje interesa za evakuacijo. "Po njihovem mnenju so izven neposredne nevarnosti," pravi in dodaja, da se jih namreč večina nahaja v Port Sudanu.
Skupina, ki je bila do danes v okolici sudanske prestolnice Kartum, je, kot navaja Šter, dnevno seznanjena z možnostmi za odhod iz države. "Vendar pa se doslej za nobeno od teh ni odločila."
V času 72-urnega premirja, ki je nastopilo ob polnoči, skušajo države iz Sudana spraviti čim več svojih državljanov. Tudi vodja konzularne službe pravi, da države EU še vedno izvajajo evakuacijske aktivnosti, vendar pa ob tem opozarja, da so možnosti za izvedbo evakuacije vsak dan manjše. "Večina držav članic EU je svoje državljane namreč že umaknila iz Sudana," pojasnjuje.
Ob tem je poudaril, da je odločitev za odhod iz države prepuščena vsakemu posamezniku ali skupini, da pa vsem slovenskim državljanom, ki se nahajajo v Sudanu, še naprej svetujejo, da ostanejo v varnih prostorih in da jih ne zapuščajo. Prav tako odsvetujejo tudi vsa potovanja v Sudan.
Spopadi v Sudanu so po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje paravojaškim silam RSF, izbruhnili pred 10 dnevi. V njih je po podatkih Združenih narodov doslej umrlo najmanj 420 ljudi, še okoli 3700 pa jih je bilo ranjenih. Skupno je v okviru več evakuacijskih operacij pod okriljem različnih držav doslej Sudan zapustilo več kot 4000 ljudi.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.