
Predsednik SD in evropski poslanec Borut Pahor premieru Janezu Janši predlaga, da bi v pripravah na slovensko predsedovanje Evropski uniji v prvi polovici leta 2008 sodeloval tudi državni zbor. V pismu, ki ga je naslovil na premiera, Pahor predlaga, da bi DZ prihodnje leto periodično oziroma štirikrat v letu obravnaval priprave na predsedovanje uniji. Odločitev o tem Pahor, kot je dejal na današnji novinarski konferenci, prepušča premieru.
DZ naj bi se pri tem ne osredotočil le na organizacijski vidik, temveč tudi na konkretne politične prioritete, ki jih bo za to obdobje postavila Slovenija.
''Nihče ne dvomi, da se bo Slovenija odlično odrezala glede same organizacijske plati predsedovanja,'' je dejal Pahor. ''Če pa želimo ob tem prispevati tudi neko dodano vrednost, moramo Evropski uniji v tem obdobju dati tudi naš politični pečat,'' je še dodal.
Pahor je v pismu zapisal, da sicer ve, da vlada DZ že obvešča o tehničnih, kadrovskih in drugih vidikih priprav na predsedovanje, a se mu zdi, da je za "dodano vrednost" predsedovanja dobro organizacijo priprav treba nadgraditi z vsebinskimi predlogi. "To bi Sloveniji v EU in mednarodni skupnosti prineslo večji ugled in prestiž," je prepričan.
Pri tem je spomnil na dobro izkušnjo iz priprav na vstop Slovenije v EU, v katerih je parlament občasno razpravljal o vstopu v povezavo. Pahor meni, da je ta dialog prispeval k okrepljenemu zaupanju med koalicijo in opozicijo, pa tudi k temu, da je bila Slovenija ob koncu priprav "v dobri kondiciji". "To je tisti presežek, ki bi nas pripravil tudi na predsedovanje uniji," je dejal.
Pahor je, kot je dejal, v pismu posebej zapisal, da predlog za periodično obravnavo priprav na predsedovanje v DZ ni znak nezaupanja v delo vlade, temveč je namenjen temu, da bi celotna slovenska politika med predsedovanjem na mednarodnem področju delovala kot "uspešna reprezentanca". Po njegovem mnenju bi bilo dobro, da bi o vprašanju prednostnih nalog Slovenije med predsedovanjem dosegli konsenz tudi v DZ.

Na izjavo premiera Janše, da za priprave na predsedovanje EU v državnem zboru zadostuje odbor za zadeve Evropske unije, pa je Pahor dejal, da njegove izkušnje kažejo, da je "večji izplen", če se v proces vključi celoten DZ in vse strani dosežejo konsenz. Menil je še, da je potrebna izmenjava mnenj o stvareh, "o katerih se ne pogovarjamo dovolj", kot so vstop Turčije v EU, širitev unije in ratifikacija evropske ustavne pogodbe.
"Mislim, da Slovenija zmore to nalogo, da je poleg organizacijskega prispevka sposobna dati uniji tudi politični pečat," je še dejal predsednik SD.
Pahor je še dejal, da Janša lahko njegov predlog sprejme ali zavrne. Ob tem je zatrdil, da SD ne glede na odgovor premiera na njegovo pismo v času predsedovanja ne bo zaostrovala razmer. Prepričan je namreč, da bi s tem, da v Sloveniji v času predsedovanja uniji ne bo notranjepolitičnih trenj, pomembno prispevali k pozitivnemu ozračju med predsedovanjem. Poleg tega ljudje po njegovem mnenju ne bi odpustili opoziciji, če bi na ta način očrnila Slovenijo v mednarodni skupnosti. Izrazil je še mnenje, da mora vlada vse svoje gospodarske in socialne prioritete "spraviti v obdobje pred predsedovanjem".
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.