
Spremembe poslovnika temeljijo na zakonu o sodelovanju med vlado in parlamentom v zadevah Evropske unije, ki ga je državni zbor sprejel 25. marca letos. Na podlagi sprejetih dopolnitev bo kolegij predsednika DZ Boruta Pahorja skušal že v petek oblikovati vse potrebno, da bi lahko parlament še v okviru tokratnega zasedanja oblikoval nov odbor za evropske zadeve ter izvolil njegovega predsednika in podpredsednika.
Z dopolnitvami poslovnika se ureja obravnava evropskih zadev v DZ, saj zaradi poslovniške narave posameznih podrobnosti obravnave ter sestave delovnih teles te materije ni moč urejati z zakonom. Poleg določitev postopka za obravnavo in sprejem stališč Republike Slovenije v okviru DZ pri predlogih zakonodajnih aktov EU poslovnik ureja tudi postopek za sprejem oziroma določitev stališč pri spremembi ustanovitvenih pogodb, na katerih temelji unija. Prav tako pa določa tudi postopek obravnave in sprejem deklaracije s stališči za delovanje Slovenije v evropskih institucijah v prihodnjem obdobju glede na letni zakonodajni program Evropske komisije.
Dopolnitve poslovnika tako določajo zlasti vlogo novega odbora za zadeve Evropske unije (OEU) in odbora za zunanjo politiko (OZP), ki obravnavata in sprejemata stališča glede zadev, kadar o njih ne odloča DZ na seji. Oba odbora naj bi bila sestavljena sorazmerno glede na število poslancev s tem, da bi imela vsaka poslanska skupina zagotovljeno eno mesto. Oba odbora naj bi imela predsednika in dva podpredsednika, vsaj eden od njiju pa naj bi bil iz vrst opozicije. Poleg tega bodo poleg predstavnikov vlade in njenih služb na seje odbora vabljeni tudi slovenski poslanci v Evropskem parlamentu, ki bodo na odboru lahko razpravljali.