Svetlič bi moral na tajnem glasovanju dobiti najmanj 46 glasov. Glede na to, da je po obstrukciji opozicije na seji ostalo prav 46 poslancev, bi morali zanj glasovati vsi. Svetlič naj bi sicer užival naklonjenost koalicije, podporo pa so mu že odrekli v opozicijskih SD, Levici, LMŠ, SAB in v poslanski skupini nepovezanih poslancev, ki so sejo tudi predčasno zapustili.
Na njegovo potrditev bi sicer lahko ključno vplivala tudi odsotnost dveh Desusovih poslancev. Seje se namreč nista udeležila Ivan Hršak in Franc Jurša. Slednji je bil odstoten zaradi bolezni, Hršak pa naj bi bil zaradi rizičnega stika v karanteni. Glasovanja o Svetliču danes ne bo. Bo pa prihodnji mesec. Koalicija namreč upa, da bo Ivan Hršak takrat prisoten v DZ in jeziček na tehtnici ter 46. glas.
Ker bi bilo potrebne glasove težko zagotoviti, je vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec predlagal preložitev glasovanja, kar so poslanci podprli s 45 glasovi proti enemu.
Svetlič je sicer že četrti predlog predsednika republike Boruta Pahorja za ustavnega sodnika. Pahor je predlog vložil po tistem, ko je po posvetovanjih s poslanskimi skupinami ocenil, da ima Svetlič izmed štirih prijavljenih kandidatov največ možnosti, da bi v DZ dobil zadostno podporo.
Po vložitvi kandidature pa je bilo slišati pomisleke o primernosti kandidata. Nekateri so opozarjali, da Svetlič za ustavnega sodnika nima potrebnih kvalifikacij, poleg tega pa so se javnosti pojavljali namigi, da je kandidat lani poleti na posvetu o migracijah in zakonu o tujcih govoril o streljanju migrantov. Svetlič je sicer ta namigovanja zavrnil in zanikal, da bi kdaj izrekel takšne besede.
V albumu z naslovom Aristokrat med drugim podajajo rasistične in šovinistične opazke, homoseksualnost pa izpostavljajo kot bolezen. Kot kaže, je Svetlič soizvajalec, v glasbeni skupini pa naj bi nastopil kot bas kitarist, kitarist in spremljevalni glas. "Emigranti stran, pojdite brž drugam, bojte mene se, ker sem rasist," je besedilo ene od pesmi iz albuma.Prav tako je njegovo ustreznost pod vprašaj postavilo morebitno sodelovanje v glasbeni skupini Žabjak bend.
Svetlič je, kot omenjeno, že četrti kandidat, ki ga je predsednik republike predlagal za naslednika sodnice Dunje Jadek Pensa, ki se ji je mandat iztekel že julija lani. V prejšnjem krogu je Pahor predlagal Janeza Kranjca, ki je na glasovanju v DZ prejel 45 glasov, torej en glas premalo. V drugem krogu je predlagal Anžeta Erbežnika, ki je prejel 44 glasov, v prvem krogu pa Andraža Terška, ki je prejel še dva glasova manj.
LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP obstruirali glasovanja na seji DZ
V DZ je nekaj čez 12. uro steklo glasovanje, ki ga je opozicija prepustila koaliciji ter podpornikom koalicije SNS in poslancema narodnosti. Kot je izpostavil vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec, je bilo na seji predvideno odločanje o vrsti pomembne zakonodaje, glasovanja pa da bodo pokazala, ali koalicija uživa večinsko podporo v DZ. Po oceni vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana imamo trenutno namreč manjšinsko vlado.
"V visečem parlamentu, ki ga imamo v državi, je treba razkaditi to dimno zaveso in pokazati, kdo od poslank in poslancev podpira vsa ravnanja in dejanja te vlade in kdo ne, da dobimo jasno sliko, kdo so tisti, ki so del koalicije, in kdo tisti, ki so del opozicije," je dejal vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubovič.
To so izpostavili tudi v SAB, vodja poslanske skupine NeP Janja Sluga pa je bila kritična tudi do načina dela vlade, ki da ne posluša nikogar, razen sebe. Pri prvem delu glasovanja o zakonodajnih predlogih je sklepčnost s svojo prisotnostjo sicer omogočil poslanec NeP Igor Zorčič, ki je kot predsednik DZ vodil sejo.
Ob to sta se z zapisi na družbenih omrežjih že obregnila poslanec Levice Miha Kordiš in predsednik LMŠ Marjan Šarec. Po oceni slednjega je zato "jasno, kdo je del opozicije in kdo ne".
KOMENTARJI (432)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.