
S tem so tudi dejansko začele veljati spremembe 14., 43. in 50. člena ustave, ki jih je državni zbor sprejel minuli torek. Gre za ustavne spremembe s področja enakopravnosti žensk in moških pri kandidiranju na volitvah, enakosti človekovih pravic ne glede na invalidnost ter pravice do pokojnine kot ustavne pravice.
Današnja razglasitev je predstavljala zgolj formalnost, saj je za potrebna navadna večina. Kljub temu pa je za razglasitev ustave glasovalo več kot 60 poslank in poslancev.
DZ je v ustavo od njenega sprejetja posegel v letih 1997, 2000 in 2003. Prvič je v ustavo posegel po t.i. španskem kompromisu, ko je z ustavnimi spremembami 68. člena ustave pod določenimi pogoji omogočil lastninsko pravico tujcev na nepremičninah. Z ustavnimi spremembami 80. člena ustave so leta 2000 v ustavi določili, da volitve v državni zbor potekajo po načelu sorazmernega predstavništva ob štiriodstotnem volilnem pragu. Lani pa so poslanke in poslanci dopolnili prvo poglavje s 3.a členom ter spremenili 47. in 68. člen ustave, s čimer so omogočili vstop Slovenije v Evropsko unijo in zvezo Nato. Slovenska ustava je bila razglašena 23. decembra 1991.