V primeru razrešitve muftija v Sloveniji se bosta na sodišču pomerili zveneči odvetniški imeni. Osman Đogić, ki ga zastopa odvetniška pisarna Čeferin, je namreč na okrožno sodišče vložil tožbo proti islamski skupnosti. Njihovo pravico bo na sodišču zastopala odvetniška pisarna Senica.
Đogič in njegovi podporniki - zastopa jih odvetniška pisarna Čeferin - menijo, da morajo slovenski muslimani sami izbirati svojega muftija, ter da je razrešitev, ki se je zgodila maja, nezakonita. Islamska skupnost v Sloveniji - zastopa jo odvetnik Senica - pa, da noben zakon v Sloveniji ne prepoveduje, da bi bil vodja ene od verskih skupnosti imenovan iz tujine.
Tudi papež slovenskega nadškofa imenuje iz tujine, zakaj bi bilo za islamsko skupnost kako drugače, se sprašuje zagovornik islamske skupnosti, Miro Senica.
Odvetnik Đogića, Peter Čeferin, odgovarja, da svojega muftija po vsem svetu izbirajo verniki države, v kateri živijo. "Le v Sloveniji velja avstoogrska ureditev in sicer, da je slovenska islamska skupnost integralni del skupnosti v Bosni in Hervcegovini." Na podlagi take statutarne ureditve je maja letos mufitja Đogića razrešilo Sarajevo in ob podpori nekaterih slovenskih tudi neobstoječih organov te skupnosti, postavilo nekakšnega koordinatorja, je še dodal Čeferin.
Najbolj sporno naj bi bilo ravno imenovanje začasnega koordinatorja Ibrahima Malanovića, saj po mnenju Đogićeve strani ta funkcija nikjer ne obstaja. Skratka, v tožbi zahtevajo tako razveljavitev postavitve koordinatorja kot muftijeve razrešitve.