Po podatkih Agencije RS za varnost prometa je bilo letos do sredine septembra v prometnih nesrečah udeleženih že 149 voznikov e-skirojev, s čimer so že krepko presegli lanskoletno celoletno številko, ko se je ponesrečilo 109 voznikov e-skirojev. "Najpogostejša vzroka za njihove prometne nesreče sta neprilagojena hitrost ter neupoštevanje pravil o prednosti. V 97 primerih so vozniki e-skirojev prometno nesrečo povzročili sami," so pojasnili na agenciji. To je kar 65 odstotkov.
Med njimi sta umrla dva voznika. Smrtno prometno nesrečo sta povzročila sama, oba samoudeležena, oba sta bila brez čelade. Eden od njiju je vozil pijan.
V prometnih nesrečah e-skirojev se je letos 23 oseb hudo, 105 pa lažje poškodovalo. "Policija je letos do 14. septembra pri voznikih e-skirojev zabeležila že 516 kršitev cestnoprometnih predpisov, najpogosteje zaradi napačne strani oziroma smeri vožnje, neprilagojene hitrosti, alkohola, uporabe mobitela in drugih naprav med vožnjo ter neuporabe čelade do 18. leta," so izpostavili na agenciji.
Kar 69 odstotkom anketirancev se vožnja z e-skirojem ne zdi varna
Agencija je v avgustu s spletno anketo med več kot 1.100 anketiranci ugotavljala poznavanje pravil za vožnjo e-skirojev in specifike tovrstne mikromobilnosti. Med vprašanimi je bilo 46 odstotkov žensk in 54 odstotkov moških. Največ (33 odstotkov) sodelujočih je bilo starih od 35 do 44 let. Četrtina respondentov (24 odstotkov) je bilo uporabnikov e-skirojev. Kar 69 odstotkom vprašanih se vožnja z e-skirojem ni zdela varna. 83 odstotkov vprašanih je menilo, da večina uporabnikov e-skirojev ne spoštuje zakonske omejitve hitrosti, ki znaša 25 kilometrov na uro.
Najpogosteje na e-skiro do pet kilometrov, večkrat tedensko in kot alternativa hoji ter vožnji z avtomobilom
Agencija je v anketi spraševala uporabnike e-skiroja, kako pogosto vozijo e-skiro, na kakšni razdalji in kateri način potovanja jim je vožnja z e-skirojem nadomestila. Izkazalo se je, da udeleženci e-skiro v največji meri uporabljajo nekajkrat tedensko, takšnih je bilo 49 odstotkov vprašanih, 23 odstotkov ga uporablja dnevno na razdalji do pet kilometrov, 17 odstotkov na razdalji do 10 kilometrov, 12 odstotkov pa dnevno na razdaljah, ki so daljše od 10 kilometrov.
V največji meri e-skiro uporabnikom služi kot alternativa hoji (58 odstotkov vprašanih) in vožnji z avtomobilom (51 odstotkov). Tretjini odstotkov vprašanih (32 odstotkov) je e-skiro nadomestil kolo, 9 odstotkom moped, 8 odstotkov je na e-skiro prešlo iz navadnega skiroja, 12 odstotkov pa je pred tem uporabljajo druga prevozna sredstva.
V anketi se je Agencija dotaknila tudi izvajanja nadzora. 46 odstotkov vprašanih meni, da se nadzor nad vožnjo z e-skiroji sploh ne izvaja, 41 odstotkov jih meni, da se izvaja premalo pogosto, 10 odstotkov, da je nadzor dovolj pogost, 3 odstotki vprašanih pa, da je prepogost.
Dobre tri četrtine za obvezno uvedbo zaščitne čelade za vse
Večina vprašanih (77 odstotkov) je vedela, da morajo vozniki e-skirojev za vožnjo uporabljati kolesarsko stezo, kolesarski pas (66 odstotkov) ali kolesarsko pot (64 odstotkov), kjer teh ni, pa desni rob smernega vozišča ceste v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost omejena do 50 kilometrov na uro (72 odstotkov). Kljub temu kar 15 odstotkov vprašanih zmotno meni, da je za vožnjo z e-skirojem dovoljeno uporabljati desni rob smernega vozišča ceste v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost omejena do 90 kilometrov na uro, 11 odstotkov pa, da je vožnja dovoljena tudi po pločniku.
Zakonsko določena starostna omejitev za vožnjo e-skiroja je 14 let oziroma od 12. do 14. leta za voznike s kolesarsko izkaznico. Vprašani določbo kar dobro poznajo, 74 odstotkov vprašanih je vedelo zanjo. Kar 82 odstotkov respondentov podpira ukrep dviga starostne meje za vožnjo e-skiroja iz sedanjih 12 na 15 let. Da na e-skiroju ni dovoljeno prevažati drugih oseb ali prtljage, se zaveda večina vprašanih (76 odstotkov), medtem ko 21 odstotkov ni vedelo odgovora na to vprašanje, 4 odstotki vprašanih pa so odgovorili, da je prevažanje oseb ali prtljage celo dovoljeno.
Manj kot polovica vprašanih pozna pravila na področju uporabe slušalk v prometu
Na vprašanje, ali je zakonsko določena globa za uporabo slušalk med vožnjo e-skiroja, kar 51 odstotkov vprašanih odgovora ni poznalo, 7 odstotkov jih je odgovorilo, da zakonsko določene globe ni, 42 odstotkov odstotkov pa je pravilno odgovorilo, da globa za uporabo slušalk med vožnjo e-skiroja (in motornega vozila ter kolesa) znaša 120 evrov.
Čeprav je uporaba zaščitne čelade obvezna do 18. leta, za vse ostale pa toplo priporočena, anketiranci v veliki meri (78 odstotkov) podpirajo zakonsko uvedbo uporabo zaščitne čelade za vse uporabnike e-skirojev, ne glede na starost.
Hipotetične uvedbe registracije e-skirojev 49 odstotkov vprašanih ne podpira, kar 67 odstotkov vprašanih pa je podprlo hipotetično uvedbo zavarovanja z vidika odgovornosti.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.