
Pred senatom ljubljanskega okrožnega sodišča je na sojenju 38-letnemu Silvu Plutu, obtoženemu umora in poskusa umora februarja na Jančah, nastopil sodni izvedenec psihiatrične stroke Slavko Ziherl. V izvedenskem mnenju je napisal, da je bila obtoženčeva razumska presoja ob obravnavanem dejanju ohranjena in se je popolnoma zavedal, kaj počne. Ziherl meni, da ima Plut disocialno osebnostno motnjo.
Plutove intelektualne sposobnosti so na spodnji meji povprečja, je dejal Ziherl. V odnosu do drugih sebe poveličuje, je egocentričen in prepričan v svoj prav, meni Ziherl in dodaja, da se ni sposoben učiti iz negativnih izkušenj. Obtoženec kaže po izvedenčevem mnenju tudi nekatere značilnosti sindroma odvisnosti od alkohola.
Ubil šibkejši člen?
Obtoženec je povedal, da do umorjene Ljubice Ulčar ni gojil negativnih čustev. Zato Ziherl sklepa, da se je lotil Ljubice zato, da je zastraševal njenega moža Mirka Ulčarja in ker je šibkejša. V osebnostni oceni je izvedenec tudi zapisal, da ima Plut moten odnos do žensk in šibkejših bitij, do katerih lažje pokaže svojo moč. Razloge je poiskal v otroštvu. Plutov oče je odigral negativno vlogo, bil je nasilen predvsem do matere, kar je obtoženec prevzel kot vzorec obnašanja. Mati pa je vse to samo še utrdila, saj je bila agresivna, ovirala ga je pri igrah, da pretepala in imela raje starejšega brata.
Izvedenec: Plut ni motiviran za zdravljenje
Na vprašanje Plutovega zagovornika Andreja Žabjeka, zakaj v izvedenskem mnenju ni ocene potrebnosti zdravljenja, je Ziherl pojasnil, da v tem primeru odvisnost od alkohola ni v neposredni povezavi s kaznivim dejanjem. Če bo obtoženi ostal tak, kot ga je izvedenec opisal v mnenju, utegne očitana mu kazniva dejanja ponavljati, vendar ne zaradi odvisnosti. Bolj smiseln ukrep se mu zdi zdravljenje zaradi disocialnih osebnostnih motenj, vendar zaradi pomanjkanja motivacije osebe s tovrstno motnjo zdravljenja ne zmorejo. Plutu bi po Ziherlovem mnenju lahko pomagale psihiatrične in pedagoške službe v zaporu. V bolnišnicah zdravijo ljudi, ki so za zdravljenje motivirani, je še dodal Ziherl.

Pred koncem obravnave je Žabjek ocenil izvedensko mnenje kot pomanjkljivo in ponovno predlagal izločitev Ziherla. Ne strinja se predvsem s trditvijo izvedenca, da disocialne osebnostne motnje ni mogoče zdraviti. Očital mu je, da je kot direktor Psihiatrične klinike v Ljubljani, ki je znana po tem, da se brani zdravljenja takih pacientov, izvedensko mnenje napisal tako, da jim ga ne bi bilo potrebno zdraviti.
''Učlovečenje Silva Pluta''
Zagovornik je predlagal, da k sodelovanju povabijo avstrijskega ali hrvaškega sodnega izvedenca psihiatrične stroke. V sodni spis pa je vložil tudi pismo psihiatra Janeza Ruglja, s predlogom za "učlovečenje Silva Pluta". Človeku je po obsodbi potrebno dati priložnost, da se učloveči, meni Rugelj in dodaja, da je to Plutu pripravljen omogočiti, če bo sprejel njegove pogoje.
Sodni senat je zahtevo po izločitvi Ziherla zavrgel kot neutemeljeno, zavrnil pa je tudi postavitev drugega izvedenca. Patolog Edvard Kralj, ki je pričal v sredo, pa bo pregledal še spodnja oblačila Ulčarjeve in poskušal ugotoviti, kako so nastale poškodbe na trebuhu. Pregledal pa bo tudi zasežena noža in poskušal odgovoriti na vprašanje v zvez z odsotnostjo raztrganine na vbodnini, glede na vrsto nožev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.