Amnesty International Slovenije (AIS) znova opozarja, da je uporaba električnih paralizatorjev, ki naj bi jih letos začela uporabljati policija, ukrep, ki grobo posega v človekove pravice. "Zato bi bilo nujno, da se uvedba paralizatorja kot prisilnega sredstva ustrezno zakonsko uredi, da se zagotovi javna razprava in da se v Sloveniji njegova prosta prodaja prepove," menijo slovenski predstavniki mednarodne nevladna organizacije.
Policija je že leta 2004 izrazila namen uvedbe paralizatorja, opozarjajo v AIS. Oktobra 2005 pa je posebna delovna skupina izdelala poročilo, v katerem predlaga testno uvedbo tovrstnega orožja v policiji s pravilnikom o policijskih pooblastilih.
V AIS ob tem izražajo "resno zaskrbljenost", da se bo s tem ministrstvo za notranje zadeve izognilo zakonodajnemu postopku. Pravne predpise, ki urejajo delovanje policije, je treba razlagati strogo restriktivno, kar pomeni, da policija oz. pristojno ministrstvo ne sme s podzakonskimi pravnimi akti razširjati policijskih pooblastil, še opozarjajo v AIS.
Uvedba električnega paralizatorja bi "morala biti urejena z zakonom, predhodno pa se mora opraviti temeljita medicinska analiza uporabe paralizatorja v policiji s poudarkom na rizičnih skupinah," še zahtevajo v AIS.
Električni paralizator, ki naj bi ga policija začela uporabljati z letošnjim letom, po specifikacijah proizvajalca ob sprožitvi v človeško telo spusti električni tok z napetostjo 50.000 voltov.
Izkušnje iz držav, kjer podobno orožje že uporabljajo v policijskih enotah, kažejo na številne nevarnosti neustrezne uvedbe tega orožja. V ZDA in Kanadi naj bi po njegovi uporabi umrlo že najmanj 114 ljudi.