Ob 9 uri in 15 minut se je zaradi nepravilnega delovanja izolacijskega ventila nuklearna elektrarna v Krškem ustavila. Napaka se je zgodila le nekaj minut zatem, ko so zaradi preverjanja ustavili peti blok šoštanjske termoelektrarne. Zaradi izpada nuklearke so kar ročno, da bi skrajšali postopke, hitro vključili in povečevali moč bloka.
V tem času je že izpadla razdelilno transformatorska postaja Tumbri pri Zagrebu. Zato je izpadel daljnovod proti Madžarski in posledično transformator v Razdelilno transformatorski postaji Krško, kar je pomenilo resno grožnjo zanesljivemu obratovanju sistema.
Če bi ta razpadel, bi bilo to usodno tudi za sosednje države, saj sta se včeraj zaradi izpada razdelilno transformatorske postaje pri Zagrebu prekinila tudi daljnovoda med Madžarsko in Avstrijo ter Avstrijo in Češko. Popoln razpad sistema so rešile le sistemske rezerve v tujini in doma - torej so vključili še TE Brestanica ter en blok v Trbovljah in Šoštanju.
V Elektro Slovenije pravijo, da je naš elektroenergetski sistem kljub temu za normalne pogoje obratovanja dovolj varen, v sredo pa so veljali posebni obratovalni pogoji. Da bi bil sistem še zanesljivejši, ga je potrebno primerno vzdrževati, posodabljati in dograjevati, poudarja direktor upravljanja prenosnega omrežja Gorazd Sukbin. In tudi če bi slovenski elektroenergetski sistem dogradili, še dodaja Skubin, je težko predvideti, kaj bi se ob dnevih, podobnih včerajšnjemu, zgodilo. Sistem pač ne more nikoli biti 100 odstotno zanesljiv.
Kot pa poudarja dr. Miha Tomšič z Inštituta Jožef Stefan, v začetku devetdesetih let minister za energetiko, pa gre pri grožnjah z električnimi mrki pogosto za uveljavljanje interesov energetskega lobija. "Strinjam se z Gorazdom Subinom, da je potrebno izvesti določene investicije, vendar je ustreznih rešitev lahko več. Eles in Holding slovenskih elektrarn zelo skrbi možnost izvoza električne energije v Italijo, ki prinaša kar precejšnje dobičke, za samo zanesljivost oskrbe v Sloveniji pa so zelo pomembne tudi manjše elektrarne in daljnovodi nižjih napetosti. Tako bi na primer elektrarna, ki je načrtovana v Šiški, zelo veliko prispevala k zanesljivosti oskrbe glavnega mesta," je za 24 ur povedal dr. Tomšič.