Slovenija

Prva faza sanacije Kemisa zaključena, Emil Nanut odstopil kot direktor

Vrhnika, 20. 04. 2018 15.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
A.I. / STA
Komentarji
2

V Kemisu so zaključili prvo fazo sanacije objekta po požaru. Obsegala je ureditev opreme na območju za tekoče odpadke, to je bilo v požaru manj poškodovano, ter sprejetje dodatnih protipožarnih ukrepov. S tem je Kemis izpolnil pogoje za delovanje v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem za ravnanje s tekočimi odpadki in delom trdnih odpadkov.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Kemis spet zbira odpadke
    02:37
    Iz SVETA: Kemis spet zbira odpadke
  • Iz 24UR: Kemis zaključil sanacijo, znova zbira odpadke
    03:11
    Iz 24UR: Kemis zaključil sanacijo, znova zbira odpadke

V obdobju prve faze sanacije je Kemis naročil tudi revizijo vseh dokumentov, ki obravnavajo protipožarno varnost, v katero sta bila vključena strokovnjaka za požarno varnost, Aleš Jug in Aleš Glavnik. Na podlagi revizije dokumentov so bili zastavljeni protipožarni ukrepi na področju tehničnih, organizacijskih in kadrovskih izboljšav, so sporočili iz podjetja, v katerem je maja lani zagorelo. 

Kot je poudaril direktor Kemisa Emil Nanut, ki z majem sicer odstopa z mesta direktorja, nadomestil ga bo Boštjan Šimenc, so proces prve faze sanacije nadzorovale inšpekcijske službe, ki niso ugotovile nobenih neskladnosti z zakonodajo.

Kemis bo na podlagi okoljevarstvenega dovoljenja pričel na lokaciji sprejemati tekoče odpadke in nekatere vrste drugih odpadkov (sijalke, baterije, topila, mehčala, emulzije), ki jih bo pripravljal za prevzem pri končnih predelovalcih in odstranjevalcih odpadkov.

Kemis bo imel po zaključeni sanaciji nadgrajeno požarno varnost, ki bo vključena v gradbene, strojne in elektroinštalacije, so sporočili iz vrhniškega podjetja. 24-urna prisotnost varnostnikov pa je zagotovljena že od požara dalje.

Od torka so sprejeli eno transportno količino baterij, ki so jih že odpeljali, in sijalke, ki jih v podjetju sortirajo. Nanut je še napovedal, da Kemis po končani sanaciji ne bo povečeval obsega delovanja.

Med sanacijo je podjetje sicer opravljalo samo posredniško vlogo, kar pomeni, da so nevarne odpadke vozili neposredno od imetnikov do odstranjevalcev. Zaradi zmanjšanega obsega dela je bilo med sanacijo od 40 zaposlenih 20 oseb na čakanju, ki se bodo postopoma vračali nazaj. Štirje zaposleni pa so po požaru podjetje zapustili.

Nanut je še spomnil, da so takoj po požaru začeli sanacijo pogorišča, od koder so odstranili 1400 ton trdnih in 2000 ton tekočih odpadkov, ki so jih odpeljali na sežig v tujino. Sanirali so tudi potok Tojnico, kamor so se med gašenjem iztekale onesnažene požarne vode, ter financirali gasilsko opremo in zdravniške preglede
gasilcev.

V sanaciji objekta pa so po besedah Šimenca med drugim zamenjali vse požarne stene in obloge, strešno kritino, dodali so požarne zaščite konstrukcije in stropa, obnovili gasilni sistem in elektroinštalacije.

Pogovarjali so se tudi o ustanovitvi poklicne gasilske enote, a po njegovih besedah poklicnih gasilcev trenutno ni na trgu zaposlovanja. Šest zaposlenih v Kemisu pa sicer opravlja izobraževanje za operativne gasilce.

Prva faza sanacije Kemisa je zaključena.
Prva faza sanacije Kemisa je zaključena. FOTO: Miro Majcen

Kemis bo izpolnil glavne zahteve Arsa

V ponedeljek so prejeli dopolnilno odločbo Agencije RS za okolje (Arso), ki jim je naročila dodatne sanacijske ukrepe. Med drugim je podjetju naložila izvedbo ponovne analize območja, kjer je požarna voda odtekala v Tojnico, petletni monitoring Tojnice, ozelenitev področja sanacije potoka ter kompenzacijski ukrep. S tem bodo plačali ureditev učne poti v naravnem rezervatu Mali plac na območju krajinskega parka Ljubljansko barje.

V odločbi, ki je v Kemisu še preučujejo, višina zneska kompenzacijske sanacije po Nanutovih besedah ni določena, mediji pa so te dni poročali o znesku 30.000 evrov, po informacijah Nanuta pa je glede na občinski proračun projekt vreden 40.000 evrov.

Kemis odločbo sicer še proučuje, a bo glavne zahteve iz odločbe Arsa izpolnil. Emil Nanut

Kompenzacijski ukrep, s katerimi bi Kemis lahko dopolnil sanacijo, je po pozivu Arsa predlagala Občina Vrhnika, so sporočili iz agencije. Občina je predlagala, naj podjetje sofinancira infrastrukturo in objekte za predstavitev naravne dediščine na "ekološko pomembnem območju" Ljubljanskega barja in naravnega rezervata Mali plac ter naravne dediščine Kostanjevica in Barje pri Kostanjevici.

"Odločili smo se, da bomo večji del odločbe realizirali, nekaj dvomov pa imamo glede obsega monitoringa," je dejal Nanut. Danes je namreč prejel prvo ponudbo, ki za izvedbo monitoringa zahteva 300.000 evrov, kar v podjetju ocenjujejo kot nesorazmerno glede na povzročeno škodo v Tojnici.

Poudaril je, da je sanacijo lahko izvedlo samo delujoče podjetje: "Če bi Kemis zaprli, bi danes imeli pogorišče, kjer bi ostalo več ton nevarnih odpadkov, ki bi jih padavinska voda spirala v Tojnico." Ocenil je tudi, da jim je uspelo uresničite njihove cilje - sanirati pogorišče in okolico, Kemis postaviti na noge in dokazati, da podjetje ni krivo za nesrečo.

"Nihče za soseda ne mara podjetja, ki ravna z nevarnimi odpadki, nekdo pa se mora ukvarjati z njimi," je še dejal odhajajoči direktor. Pripravljeni so trdo delati, da ponovno postopno pridobijo zaupanje in dokažejo svojo strokovnost.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bi-bip
21. 04. 2018 07.32
Gnojnica, ups Tojnica še nikol ni bla čista in neonesnažena. V njej je svinarija tud brez Kemisa. Sicer pa svaka čast tistemu ki bi jedu ribe iz Ljubljanice.
BobbyP
20. 04. 2018 18.48
Situacija je bistra kot Soča.