Slovenija

Enakovredna cenejša zdravila?

Ljubljana, 08. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Od 1. novembra bodo zdravniki bolnikom predpisovali cenejša zdravila. Napovedana sprememba je že zdaj v javnosti sprožila polemike in ugibanja. Najbolj pomembno vprašanje je, ali bi ta novost lahko vplivala na potek zdravljenja in ali bo cenejše zdravilo enako učinkovito in varno.

Zlatko Fras
Zlatko Fras FOTO: POP TV

Pomisleke imajo tudi nekateri zdravniki.

"Zdravnik morda sedaj po novem, če bodo ta pravila stopila v veljavo, odslej ne bo več vedel, katero zdravilo sploh njegov bolnik jemlje. Vedel bo za kemično substanco, ne pa za zdravila, s katerimi ima morda tudi dolgoletne izkušnje in mu zaupa," meni mag. Zlatko Fras, iz kliničnega oddelka za žilne bolezni v Kliničnem centru v Ljubljani.

Večjo odgovornost bodo imeli odslej tudi farmacevti v lekarnah, saj vas bodo prav ti seznanili z novim, pa vendar starim zdravilom; z enako učinkovino, a pod drugim imenom.

Andreja Čufar
Andreja Čufar FOTO: POP TV

"Tisto, kar je najbolj pomembno je, da je treba zagotoviti z navodili skladno jemanje zdravila. To pomeni, da je treba pacientu zelo jasno prikazati, da gre za dve enakovredni zdravili in da je lahko najbolj nevarno podvajanje terapije," je povedala mag. Andreja Čufar, predsednica Lekarniške zbornice.

Laično povedano: istočasno jemanje dveh enakovrednih zdravil lahko zaradi podvajanja odmerka pripelje do zastrupitve. Pripravljalci sprememb pa trdijo nasprotno - možnosti stranskih učinkov oziroma sopojavov so zanemarljive:

Jurij Fuerst
Jurij Fuerst FOTO: POP TV

"Pomembno je le, da jim ob menjavi zdravnik da dovolj informacij, da jim natančno razloži, katero zdravilo se bo zamenjalo za katero, kar je bilo že normalno doslej, katera zdravila bodo zamenjana, v kakšnih odmerkih, itn.," meni Jurij Fuerst, vodja oddelka za zdravila pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje.

Helmut Deffner
Helmut Deffner FOTO: POP TV

Ukrep je seveda razburil tudi proizvajalce originalnih zdravil. Prepričani so, da država tako ne bo privarčevala.

"Mislim, da se bodo razlike v tržnem deležu konkurenčnih podjetij povečale. Sicer pa se razmere na farmacevtskem trgu ne bodo bistveno spremenile," meni Helmut Deffner, predsednik foruma proizvajalcev originalnih zdravil.

Metod Dragonja
Metod Dragonja FOTO: POP TV

V Krki in Leku so zadovoljni. Zdravniki bodo namreč po novem predpisovali njihova, to je cenejša zdravila - tako imenovane generike.

"Te spremembe, kot prozvajalec, ki pretežno proizvaja generična zdravila, podpiramo. Ne samo zaradi naših interesov, ampak predvsem zato, ker te spremembe podpirajo tudi javni interes. Javni interes pa je zagotoviti racionalno terapijo," meni predsednik uprave Leka metod Dragonja.

Lekarne še niso opremljene z ustreznimi računalniškimi programi
Lekarne še niso opremljene z ustreznimi računalniškimi programi FOTO: POP TV

Seveda so predvidene tudi izjeme – če bo zdravnik na recept napisal NE ZAMENJUJ, bo farmacevt v lekarni brez doplačila izdal originalno zdravilo. Druga možnost je, da dražje zdravilo doplačate.

Vprašanje pa je, kako bo sprememba z novembrom zaživela v praksi – liste medsebojno zamenljivih zdravil sploh še ni, pa tudi lekarne še niso opremljene z ustreznimi računalniškimi programi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10