Slovenija

Energetski bazen ali turizem?

Strunjan, 22. 01. 2007 15.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vsi večji projekti v severnem Jadranu se morajo celovito obravnavati, menijo okoljska gibanja.

Potrebna je celovita obravnava vseh večjih projektov v severnem Jadranu, pri kateri bi sodelovale vse tri države s tega območja, je na današnji novinarski konferenci predstavnikov italijanskih, hrvaških in slovenskih okoljskih gibanj v Strunjanu dejala Dušica Radojčič iz združenja Zelena Istra. Tri države se morajo dogovoriti, ali želijo severni Jadran usmeriti v turizem, ali pa želijo v njem zgraditi energetski bazen, je menila.

Tržaški zaliv
Tržaški zaliv FOTO: POP TV

Potrebna je skupna energetska strategija severnega Jadrana, saj se bodo sicer pri vseh projektih, kot sta plinska terminala, pojavili zapleti. Poudarila je, da je Italija sicer obvestila Hrvaško, da jo bo vključila v proces ugotovitve okoljskih učinkov terminalov, vendar tega do danes ni storila, kljub temu, da so z javno razpravo v zvezi s kopenskim terminalom v Italiji zaključili danes, razpravo o učinkih morskega plinskega terminala pa že 2. januarja.

Predstavnik Legambiente FVG Corrado Altran je dejal, da tržaška terminala nista del nobene italijanske energetske strategije, marveč sta zgolj zasebni naložbi dveh multinacionalk. Poleg tega je družba Gas natural, ki želi zgraditi kopenski terminal, predstavila nepopolno projektno študijo, ki ne vsebuje niti povezovalnega plinovoda do terminala.

Okoljska gibanja so za celovito obravnavo plinskih terminalov
Okoljska gibanja so za celovito obravnavo plinskih terminalov FOTO: POP TV

Izsledki varnostne študije po besedah Radojčičeve kažejo, da bi v primeru terorističnega napada na morski terminal bilo ogroženo območje v okolici dveh kilometrov. Poleg tega je verjetno, da bi ob pretovoru plina morali zaradi varnosti ustaviti gospodarski promet v tem delu zaliva. Radojčičeva opozarja, da je treba pri izvedbi morskega terminala upoštevati tudi estetsko komponento. Ta posebej zadeva slovensko stran, saj bi bil terminal, ki je bližje slovenski kot italijanski obali, posebej viden s slovenskega dela obale.

Karel Lipič iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije je poudaril, da je treba bolj dosledno upoštevati ESPO konvencijo ter uskladiti vse okoljske posege z evropsko zakonodajo. Med posege, ki sežejo čez državne meje, je uvrstil projekt zveze NATO glede letališča v Cerkljah, saj bi po njegovi oceni vsa letala takoj po vzletu vstopila v hrvaški zračni prostor. Tudi drugi blok jedrske elektrarne v Krškem bi moral po Lipičevem mnenju biti predmet usklajevanja med Slovenijo in sosednjimi državami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.