Seja se bo začela v ponedeljek s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu in ministrom.
Na torkov del seje je kolegij predsednice uvrstil obravnavo večjega števila zakonskih predlogov. Med drugim bodo imeli poslanci na mizi predlog novele Zakona o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025, ki med drugim predvideva nov proračunski sklad za obnovo, v katerem se bodo zbirala sredstva za odpravo posledic lanske ujme in novi namenski proračunski prihodki za ta namen.
Prav tako bodo na seji odločali o noveli Zakona o volitvah v DZ, ki odpravlja omejitev pravice voliti osebam, ki so postavljene pod skrbništvo. Koalicija, ki je predlog vložila, želi tem osebam omogočiti, da bi lahko glasovale že na letošnjih volitvah v Evropski parlament. Za sprejem zakona je potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev; pričakovati je, da bo predlog dobil potrebno podporo, saj so ga člani matičnega odbora soglasno podprli.
Koalicija je vložila tudi predlog novele Zakona o referendumu in ljudski iniciativi, ki zakon usklajujejo s spremembami ustave iz leta 2013, ki se tičejo zavrnitvenega kvoruma in nabora predlagateljev referenduma. Rok za uskladitev zakona je sicer potekel že leta 2014. Predlog se usklajuje še z odločbo Ustavnega sodišča glede referendumskega spora. DZ bo v torek opravil splošno razpravo o predlogu.
Isti dan bodo imeli poslanci med drugim na mizi še novelo Zakona o varstvu okolja, novelo Zakona o davku od dohodov pravnih oseb, Zakon o tržni inšpekciji, novelo Zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in novelo Zakona o Prešernovi nagradi.
Napovedana večurna razprava o energetskem zakonu
V sredo je predvidena več kot peturna splošna razprava o predlogu prenovljenega energetskega zakona, ki po pojasnilih pristojnega ministrstva prilagaja obstoječo ureditev potrebam zelenega prehoda v energetiki. Predlog pokriva številna področja. Med drugim med nizkoogljične vire jasno uvršča jedrsko energijo, v prihodnosti pa predvideva tudi izločitev plina iz ogrevanja stavb.
V NSi vlado ponovno pozivajo, naj umakne predlog energetskega zakona, o katerem naj bi DZ začel razpravljati prihodnji teden. Prepričani so, da predlog uvaja prisilno solarizacijo Slovenije, ljudje pa bi morali imeti po njihovem prepričanju možnost izbire glede načina ogrevanja. Če zakonski predlog ne bo umaknjen, stranka ne izključuje referenduma.
NSi z novim pozivom vladi k umiku predloga energetskega zakona
"Nova Slovenija je za zeleni prehod, ampak za razumen zeleni prehod, ki ne bo slonel na plečih ljudi," je v današnji izjavi za javnost poudaril vodja njihove poslanske skupine Janez Cigler Kralj. Državljani so po njegovih besedah že tako ali tako obremenjeni z inflacijo, draginjo, drugimi davščinami in birokracijo. "Ta zeleni prehod mora po našem mnenju temeljiti na realnih in cenovno dostopnih tehnologijah, ključen pogoj pa je tudi realna časovnica prehoda na zelene in obnovljive trajnostne vire," je izpostavil.
Ostro nasprotujejo predlogu energetskega zakona. Kot je dejal Cigler Kralj, prinaša administrativne prepovedi in nove dajatve. Obstoječi predlog energetskega zakona po navedbah NSi vodi "v prisilno solarizacijo Slovenije".
Zadnji dan seje namenjen prvi obravnavi zakonskih predlogov
Tudi četrtek bo namenjen prvi obravnavi zakonskih predlogov. Med njimi bo predlog Zakona o izrednem zvišanju pokojnin, ki ga je s podpisi volivcev v postopek vložila civilna iniciativa Glas upokojencev s prvopodpisanim Pavlom Ruparjem. DZ bo odločal, ali je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo.
Splošno razpravo bodo poslanci opravili tudi o vladni noveli Zakona o javni rabi slovenščine, s katerim se širi varovanje slovenščine v digitalno okolje, ter noveli Zakona o osnovni šoli. Ta prinaša novosti na področju nacionalnega preverjanja znanja, razširjenega programa, pravic učencev pri šolanju na domu, obveznih tujih jezikov in izobraževanja učencev s posebnimi potrebami.
Kolegij predsednice je danes tudi sklenil, da se predloga sprememb Zakona o volitvah v DZ, ki so ga vložili v SDS, ter sprememb o centralnem registru prebivalstva obravnavata po skrajšanem postopku.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.