Pred nami je nova kurilna sezona. Zaradi slabega in hladnega vremena pa so pri nekaterih zagotovo že zagorele peči ali centralno ogrevanje.
Na radiatorjih v večstanovanjskih stavbah s skupnim ogrevanjem morajo biti od oktobra 2011 nameščeni t.i. delilniki toplote ali povedano drugače: tri leta je že v veljavi obvezna delitev in obračun stroškov za ogrevanje in pripravo tople vode po dejanski porabi in ne več glede na kvadraturo stanovanja. Delilniki naj bi torej zagotovili pravičnejše obračunavanje porabljene toplote, dolgoročno pa naj bi stanovalce tudi spodbudili k učinkovitejši rabi energije.
A tu se zatakne, saj je več anomalij. Nekateri pravijo, da zdaj plačujejo več, spet drugi delilnikov nimajo nameščenih - enim je tako prav, saj menijo, da plačujejo manj, drugi pa so s tem nezadovoljni.
Za namestitev odgovorni lastniki
Med slednjimi je študentka iz Maribora, ki je potarnala nad visokimi stroški za ogrevanje, ki jih plačuje, ker na radiatorjih v njenem stanovanju ni delilnikov. Pojasnila je, da mesečno (tudi poleti in čeprav zapira radiatorje, ko je tam med koncem tedna ni) plačuje 50 evrov mesečno. Študentka je mnenja, da upravnik stanovanja namerno zavlačuje z namestitvijo delilnikov.
A, kot so za 24ur.com pojasnili na Inšpektoratu RS za promet, energetiko in prostor (IRSPEP), so za namestitev odgovorni lastniki stanovanj, ki so bili do 1. oktobra 2011 dolžni poskrbeti za vgradnjo delilnikov. Seveda bi morali upravniki, katerih vloga je upravljanje objektov v skladu z veljavno zakonodajo, lastnike pravočasno obveščati o zakonskih obveznostih.
Na inšpektoratu so še povedali, da se ''za stanovanje, v katerem niso nameščeni delilniki, strošek obračuna po deležu ogrevane površine krat faktor 1,6''.
Po njihovih navedbah v večini primerov plačujejo uporabniki stanovanj za stroške ogrevanja več, če delilniki niso vgrajeni. ''Izjema je primer, ko v celi stavbi delilnikov ni in se plačuje ogrevanje po deležu kvadrature, stroške priprave tople sanitarne vode pa po deležu števila oseb.''
Letno 150 pregledov
V številnih stanovanjih, kjer bi delilniki morali biti nameščeni, jih ni. Nad tem bedi inšpektorat, ki preverja skladnost delitve in obračuna stroškov toplote v stavbah z več kot štirimi posameznimi deli (stanovanja, poslovni prostori in kombinacija obojega).
''Letno opravimo samo na tem področju okoli 150 inšpekcijskih nadzorov. Ugotovljene nepravilnosti so različne: od nevgradnje delilnikov, nesprejetje vseh potrebnih parametrov za delitev s strani lastnikov, napačni izračuni delitve, samovoljno določanje parametrov za delitev s strani izvajalcev delitve, neizdaja ali nepopolna letna poročila, itd.). V primeru prejete prijave energetski inšpektorji zadevo preverijo in v primeru nevgradnje ukrepajo v skladu s pristojnostmi (izrečejo ukrep in določijo rok za odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti),'' so pojasnili in dodali, da je kazen za nevgradnjo delilnikov 200 evrov za lastnika oz. solastnika stanovanja oz. poslovnega prostora.
Uvedba delilnikov toplote se je z vidika energetske učinkovitosti izkazala za izjemno učinkovitega, saj se je odjem toplote zmanjšal za okoli 15 odstotkov, so komentirali na ministrstvu za infrastrukturo in prostor.
Nov pravilnik
Da na tem področju prihaja do anomalij - od nevgradnje do samovoljnega določanja parametrov - se zavedajo tudi na pristojnem ministrstvu za infrastrukturo in prostor. In rešitev vidijo v novem pravilniku.
''Vemo, da prihaja v nekaterih primerih do anomalij oz. da nekateri plačujejo nesorazmerne stroške ogrevanja. V veliko primerih prihaja do tega, ker so nekatera stanovanja neogrevana (ali ker so prazna ali ker imajo zaprte vse radiatorje). Na MZIP bomo v septembru pripravili osnutek novega Pravilnika o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli, ki bo odpravil te anomalije. Osnutek bo posredovan v javno obravnavo''.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.