Berlinska izjava, ki jo bodo v nedeljo na neformalnem vrhu v Berlinu slovesno sprejeli voditelji EU kot simbol novega zagona evropskega projekta, je v slovenskem političnem prostoru pustila različna sporočila. Medtem ko poslanec Alojz Peterle (SDS/EPP) meni, da "izraža politično voljo, ki napoveduje izhod iz krize in zavezuje k rešitvi glede bodoče pogodbe do leta 2009", pa jo poslanec Borut Pahor (SD/PES) razume kot "znak šibkosti politične vizije voditeljev EU in evropske politike na sploh".
Berlinska izjava ustave ne omenja niti posredno, kar kaže na to, da "skorajšnje rešitve te krize ni na vidiku", je poudaril Pahor po udeležbi na srečanju evropskih socialistov (PES) pred začetkom neformalnega vrha EU.
"To ni samo zastoj, temveč politična kriza," je ocenil in dodal, da je bil "čas za premislek" pravzaprav vseskozi le "odlaganje problema". "Očitno prihaja do tihega konsenza, da je čas za premor pri razmišljanju o nadaljnjih širitvah," je komentiral neomembo širitev v izjavi.
Medtem ko Pahor tako obžaluje "nesposobnost politične vizije in volje" ter ugotavlja, da EU sredi nemškega predsedstva ni uspelo doseči konsenza glede bistvenih vprašanj, pa Peterle čestita predsedujoči Uniji, nemški kanclerki Angeli Merkel, da je "uspela zagotoviti elemente volje" za preboj v ustavnem vprašanju.
"Berlinska izjava izraža optimizem nad nadaljnjim razvojem v Evropi," je po srečanju EPP povedal Peterle in dodal, da "ne bomo naredili več Evrope z manj komunitarne metode in z nejasno identiteto". Ob tem je tudi izrazil pričakovanje, da bo EPP "še naprej oskrbovala Evropo z dobrimi koncepti".
Pahor pa je poudaril, da je Evropa na prelomnici soočanja z globalnimi izzivi, na katere socialni demokrati odgovarjajo s potrebo po "močnejši politični Evropi". "Zadovoljni smo s socialno razsežnostjo berlinske izjave EU, čeprav je izjava PES v tem pogledu močnejša," je dejal.
Vrha EPP se je kot predsednik SLS udeležil tudi Janez Podobnik, kot predsednik NSi pa Andrej Bajuk. Bajuk je ob tem poudaril, da "lahko ima delovanje naših političnih nasprotnikov pod krinko drugačnosti za posledico izgubo naše lastne identitete" ter čestital EPP, da ima "toliko poguma, da pove, kar je prav".
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.