Minister za delo Ivan Svetlik je danes upravnemu odboru Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) predstavil pomen, ki ga ima pokojninska reforma za vse generacije prebivalstva. Predsednica zveze Mateja Kožuh Novak je povedala, da zveza reformo podpira in pozvala DeSUS, naj neha govoriti v imenu upokojencev, ki so združeni v njej.
Svetlik je med sejo odbora dejal, da so predstavniki zveze podali veliko dobrih predlogov. "Verjamem, da bomo s skupnimi močmi lahko delovali na terenu, da bodo ljudje videli, da gre za njihovo prihodnost," je poudaril.
Dejal je še, da bi imela neuveljavitev reforme veliko negativnih posledic. "Ocenjujemo jih na vrednost 300 milijonov evrov letno, ki jih bo treba potem pridobiti na drugačen način," je opozoril.
"Upravni odbor reformo podpira," je povedala Kožuh Novakova. "Država je vsak dan v hujši stiski. Tako upokojenci kot mlajši smo v istem loncu in zato moramo sodelovati," je menila.
Opozorila pa je še na to, da stranka DeSUS, ki reformi nasprotuje, ne predstavlja njihovih odločitev. "Z nami ne sodeluje in se odloča drugače kot Zdus," je pojasnila. "DeSUS pozivamo, da neha govoriti v imenu vseh upokojencev, zlasti pa ne v imenu tistih, ki so združeni v zvezi,'' je dejala.
Eni v bran reformi, drugi v napad
Referendum o pokojninski reformi bo 5. junija, na isti dan pa bomo odločali še o zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno in o noveli zakona o arhivih, so v četrtek pozno zvečer odločili poslanci. Kampanja se bo začela 23. aprila.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je v predstavitvi mnenj dejal, da je veljavni zakon v marsičem še dober, ne pa v vsem, zato je reforma potrebna, toda "zagotovo drugačna kot ta, ki se ponuja v tem zakonu". Med drugim je poudaril, da ni prav, da "se v sistem posega zgolj v imenu javnih financ in zaradi tega, da bi dobili poceni kredite". Ponujena reforma je po njegovi oceni krivična, ker "ne upošteva razmer na trgu dela".
Svetlik je trdil ravno nasprotno. Sprejeti zakon je po njegovi oceni prijaznejši do ljudi in vsebuje dobre rešitve, ohranja solidarnost in pravično deli bremena med različne generacije. Poudaril je, da novi zakon pomeni višje pokojnine ter pristavil, da se postavlja vprašanje "primernosti načina odločanja na referendumu o takih stvareh, ki so praviloma podvržene političnemu nabiranju točk, demagogiji in manipuliranju z dejstvi".
Poslanec SD Miran Potrč je izpostavil, da je že ustavno sodišče opozorilo, da je referendum o pokojninski reformi "zelo zahteven", odgovornost državljank in državljanov pa "ogromna". Zavzel se je za to, da se vsaj v času do pokojninske reforme prenehajo nesporazumi znotraj koalicije ter tudi med koalicijo in opozicijo ter med politiko in sindikati.
France Cukjati (SDS) pa je poudaril, da kdor pravi, da je reforma najbolj kratkoročen protikrizni ukrep, "ne ve, kaj govori, ali pa namerno zavaja". Če bo sprejeta, po njegovem mnenju še dolgo ne bo prinesla pozitivnih učinkov, ko jih bo, pa bodo omejeni in začasni. Prav je, da predlagana reforma pade, saj ne temelji na načelih pravičnosti, preglednosti in socialne vzdržnosti, je prepričan Cukjati.
Vito Rožej iz Zares pa je v zvezi z očitki glede pomanjkljivega socialnega dialoga povedal, da morata za dialog biti dve strani. Sindikati po njegovem mnenju niso ponudili recepta za to, kako nadomestiti sredstva, ki jih je treba nameniti za pokojnine.
Po mnenju poslanca DeSUS Franca Jurše pa nobena reforma ne bo konstruktivno zmanjševala pritiska na javne finance, če ne bo delovnih mest kot virov za izplačevanje pokojnin. Nova reforma po njegovih besedah slabi socialno ekonomski položaj upokojencev.
V SNS pa po besedah poslanke Sare Viler ocenjujejo, da je celoten sistem socialnega in pokojninskega delovanja zastavljen napačno in neracionalno, saj "si država nenehno prizadeva, da velikodušno izplačuje razne socialne prejemke, podpira brezposelnost in viša socialne pravice brezposelnim".
V SLS pa po besedah poslanca Jakoba Presečnika že dlje časa poudarjajo, da "inflacija referendumov" pomeni razvrednotenje tega inštituta. Poslanci SLS sicer načeloma podpirajo reformo, saj bi njeno odlašanje v prihodnjih letih zahtevalo še bolj nepriljubljene ukrepe.
Poslanec LDS Ljubo Germič je dejal, da so ukrepi, ki jih predvideva zakon, nujni, če želi Slovenija vsaj na srednji rok zagotoviti pokojninski sistem, ki bo javnofinančno vzdržen in ki bo preprečil nadaljnje padanje pokojnin.
Nepovezani poslanec Vili Rezman pa je med drugim poudaril, da reform "ni mogoče delati tako, da vsak postavi svoj ultimat in potem, če mu v kakšnem posamičnem delu ni ugodeno, zahteva zrušitev vsega".
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.